Almanya’nın göçmen politikası cinayet davası sebebiyle hedefte

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Iraklı göçmen Ali Başar’ın suçunu itiraf ettiği ve tek sanık olarak yargılandığı 14 yaşındaki Susanna-Maria Feldmann cinayetinin ilk duruşması 24 Ocak’ta, Almanya’nın Wiesbaden kentinde yapıldı.  

Feldmann’ın kayıp olduğu 22 Mayıs 2018’de polise bildirilmiş, genç kızın cesedine iki hafta sonra şehrin yakınlarındaki sığınmacı kampı yakınlarında ulaşılmıştı. İnceleme sonucunda, genç kadının cinsel saldırıya uğradıktan sonra boğularak öldürüldüğü belirlendi. 

Dava kurbanın yaşı, cinayetin işlenme şekli ve cinayeti işleyenin bir yabancı olması sebebiyle muhalefet partileri tarafından göçmen politikasına bir eleştiri olarak kullanılıyor. Aşırı sağ hareketler Feldmann’ı “Merkel hükümetinin çökmüş göçmen politikalarının masum şehidi” olarak adlandırıyor.

Feldmann’ı öldüren ve Almanya’ya 2015 yılında giriş yapan Başar ayrıca, 11 yaşında bir kız çocuğuna birden fazla kez tecavüzle suçlanıyor.

Eleştiriler “Duldung” statüsüne yönelik

Başar, Alman kamuoyunda çok tartışılan “Duldung” statüsünde. Bu statü, sığınma talepleri reddedilen göçmenlerin sınırlı çalışma ve barınma haklarına sahip olmasını, belirsiz bir tarihe kadar Almanya’da kalmalarını sağlıyor. 2018’in Ağustos ayında Chemnitz’de bir kişiyi öldüren Iraklı göçmenler de bu statüye sahipti. Duldung statüsü bu nedenle çok eleştiriliyor. Almanya’da halen Duldung statüsünde 170 bin göçmen yaşıyor.

Göçmen karşıtı siyasi partiler Almanya’da suçun arttığını iddia etse de, Alman Federal polisinin istatistikleri bunu yalanlıyor. Almanya ülke tarihinin en büyük yabancı nüfusuna ev sahipliği yaparken, işlenen suç sayısı 1992’den bu yana en düşük seviyede. Ayrıca yabancıların işlediği suçlar bir önceki yıla göre yüzde 23 azalmış. Buna karşılık Yahudilere ve göçmenlere yönelik suçlar artmış.

Bu rakamlara rağmen Almanya İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, Almanların yüzde 44’ü yaşadıkları şehirleri önceki yıllara göre daha az güvenli buluyor. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
 
  • Medyascope
  • Medyascope Plus