Tanzanya’da 10 albino çocuk “büyü adına” kaçırılıp öldürüldü

Afrika ülkelerinden, Hint Okyanusu kıyısındaki Tanzanya’da akıl almaz albino çocuk cinayetleri yaşanıyor. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, son iki ayda ülkenin güneybatısındaki Njombe bölgesinde 10 albino çocuk kayboldu. Tanzanya polisi tarafından yürütülen soruşturma sonucunda 10 çocuğun cansız bedenlerine ulaşıldı. Çocukların vücut bütünlüğü bozulmuştu; bazı uzuvları, mahrem yerleri ve dişleri eksikti.


Tanzanya’da büyücü ve sözde şifacılar vahşet dolu geleneklerin öncüsü

Tanzanya’da ve bazı Orta Afrika ülkelerinde çocukların uzuvlarının ritüellerde şifa, maddi kazanç veya şans getireceğine inanılıyor. Albinolar ise büyücü olduklarına inanıldığı ve toplumdan dışlandıkları için kolay hedef oluyor. Büyücü ve sözde şifacıların önayak olduğu albino cinayetleri ülkesi Tanzanya’da albino oranı, dünyanın en yükseği. Her 1500 çocuktan biri, diğer vatandaşlardan farklı ten rengiyle doğuyor. 


Kaçırılıp öldürülen çocukların en küçüğü yedi yaşında. Kaçırılan çocukların ebeveynleri, çalıştıkları için çocuklarını evde bırakmak zorunda kalmış. Bakan, suçluları yakalamak için tüm emniyet güçlerini seferber ettiklerini belirtirken, toplumda vicdani yaralara yol açtığını belirttiği halk şifacılarını eğitmenin öncelikli adımları olacağını da söylüyor. 

Albinolar ayrıca, kara büyücü olduklarına inanıldığı için sıklıkla nefret cinayetlerine de kurban gidiyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar