FBI’ın eski yöneticisi McCabe: Trump’ı görevden almayı konuştuk

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

FBI’ın eski yöneticisi Andrew McCabe, ABD Adalet Bakanlığı’nda Trump’ı görevden alma seçeneğinin ciddi şekilde konuşulduğunu öne sürdü ve Beyaz Saray’da görev yapan üst düzey isimlerin de bu tartışmalara katıldığını iddia etti.

Andrew McCabe, bu yöndeki iddiaları açıkça dile getiren ilk isim oldu. McCabe bu iddiasını, Amerikan CBS televizyonuna verdiği röportajda anlattı. İddiasına göre, Amerikan Adalet Bakanlığı’nda, 2017 yılında toplantılar düzenlendi. Bu toplantılarda, Trump’ın anayasanın 25. maddesi uyarınca görevden alınıp alınamayacağı masaya yatırıldı. Söz konusu maddeye göre, ABD Başkan Yardımcısı ve kabinedeki bakanların çoğunluğunun onayıyla, ABD Başkanı görevden alınabilir.

Andrew McCabe

“Tehdit: Terör ve Trump Çağında FBI Amerika’yı Nasıl Koruyor” adlı bir kitap yazan McCabe, böylece Trump’ın görevden alınması için Adalet Bakanlığı’nda toplantılar yapıldığı yönündeki iddiayı 2018 Eylül’ünde ortaya atan New York Times gazetesini de doğrulamış oldu. Ancak McCabe bu iddiayı kitabında anlatmıyor.

Trump bu iddiaya bir tweet ile karşılık verdi ve McCabe için “FBI’ın ve ülkenin yüz karası” dedi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada McCabe’in iddiaları yalanlandı. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de söz konusu iddianın doğruyu yansıtmadığını söyledi.

Andrew McCabe, 2017’de James Comey Trump tarafından görevinden alındıktan sonra, kısa bir süreliğine FBI’yı yönetmişti. Comey, bugün Trump’ı son derece rahatsız eden Rusya soruşturmasını başlattığı için ABD Başkanı tarafından kovulmuştu. Soruşturma şimdi Özel Yetkili Savcı Robert Mueller tarafından yürütülüyor.  

Trump bu soruşturmadan son derece rahatsız. Soruşturma kapsamında, bir dönem Trump’ın yakınında yer almış olan çok sayıda isim hakkında dava açıldı. Soruşturmada şu soruya yanıt aranıyor: Trump’ın seçim kampanyası, 2016’daki ABD Başkanlık seçimlerinde Rusya ile iş birliği yaptı mı?

Moskova, ABD’deki seçimlere müdahalesi olduğu yönündeki iddiaları reddediyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus