Prof. Uğur Emek: “Şehir hastanelerinin oluşturacağı bütçe açığının bedelini yine vatandaş ödeyecek”

Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeli ile yaptırılan, Sağlık Bakanlığı’nın şehir hastaneleri programına ilişkin konuşan Prof. Dr. Uğur Emek, bir tehlikeye dikkat çekti: “Şehir hastanelerinin oluşturacağı bütçe açığının bedelini yine vatandaş ödeyecek.”

Prof. Dr. Uğur Emek, KÖİ kapsamındaki şehir hastanelerinin Sağlık Bakanlığı bütçesindeki yükü hakkında endişelerini aktarırken, “Yaklaşık 43 bin yataklı şehir hastanelerinin yıllık hizmet bedeli ödemesi Bakanlık bütçesinin yaklaşık yüzde 39’unu oluşturacak. Hizmet bedeli ödemesi Bakanlığın yatırım bütçesinin 1,7 katı olacak. Sözleşmesi imzalanan 21 hastanenin tamamı faaliyete geçtiğinde, ödenecek bedel toplamı Bakanlık bütçesinin yüzde 47’si olacaktır” dedi.

Programdaki 31 hastane için ödenecek toplam bedelin Bakanlık bütçesinin yüzde 64’ü olacağını söyleyen Emek, bütçesinin üçte ikisi şehir hastanelerine gittiği takdirde yaşanabilecek olumsuz sürecin vatandaşa yansıyacağını belirtti. Emek, “Sağlık Bakanlığı’nın, Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında kurduğu, ‘yaşlılar ve yoksullar dahil bütün vatandaşların erişimine açık olacak evrensel sağlık hizmeti’ beklentisini karşılayamayan şehir hastanelerinin oluşturacağı bütçe açığının bedelini yine vatandaş ödeyecektir” dedi.

Prof. Dr. Uğur Emek ile yaptığımız söyleşinin tamamını aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz:

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar