Çakmaktaş Evi’nin sahibi komşuları tarafından dava edildi: “Bakmaktan gözümüz acıdı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

1976’da inşa edilen ve Çakmaktaşlar’ın evi olarak bilinen, Kaliforniya’nın Hillsborough ilçesinde bulunan doğa içindeki yapı 2016 senesinde satışa çıkarılmış ve uzun bir süre olağan dışı estetik anlayışı sebebiyle alıcı bulamamıştı. 2017’de Çakmataş mimari tarzını benimseyen Florence Fang tarafından satın alınan ev ve ev sahibi, komşuları tarafından çevreye verdiği rahatsızlıktan dolayı dava edildi.

Evin yeni sahibi Florence Fang, Çakmaktaş estetik anlayışının ölmediğine inanmak istemiş ve fantastik ögeleri azaltmak yerine, “Yaşasın Çakmaktaşlar“ demiş ve evin bahçesini dinozorlar, “Yabba Dabba Doo“ yazısı, teras ve bahçe duvarları ile donatmış. Ancak yeni eklemeler, kalburüstü Hillsborough’da komşuları hiç memnun etmemiş. Fang’e dava açan komşular, eve getirilen ve dekoratif olduğu iddia edilen dinozorların inşaat izni alınması gereken yapılar olduğunu ve yıkılmasını talep ediyor. Hillsborough’da ayrıca ünlü mimar Frank Lloyd Wright’ın imzası bulunan bir ev de bulunuyor. İki yapının mimari tarzlarındaki farklar göz alıcı.

1976’da inşaatından beri yerel halkın tepkisini çeken Çakmaktaşlar evi, 43 senedir çatışma meselesi olarak varlığını koruyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus