Milli Savunma Bakanı Akar, ABD’ye S-400’ler için cevap mektubunda rahatsızlığını dile getirdi ve diyaloğun sürmesini istedi

Milli Savunma Bakanlığı, Bakan Hulusi Akar’ın ABD’li mevkidaşı Patrick Shanahan’ın S-400 mektubuna cevap verdiğini duyurdu. Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruda, Akar’ın “müttefiklik ruhuna uygun olmayan üslup ve yaklaşım”dan duyulan rahatsızlığı “yeniden” vurguladığı kaydedildi. Metinde “karşılıklı saygı ve dostluğa dayalı bir şekilde diyaloğun sürdürülmesi” ve çözüme dönük çalışmalara devam edilmesi vurgusu dikkat çekti. 

Taraflar arasında diyaloğun sürmesi temennisi, NATO komutanı Tod Wolters tarafından da dile getirildi. Reuters haber ajansına konuşan Amerikalı komutan, Shanahan ve Akar’ın mektup gerginliğine rağmen diyalog halinde olduğunu ve önümüzdeki hafta Brüksel’de yapılacak NATO toplantısında bir araya gelebileceklerini söyledi. Wolters, iki ülke arasındaki askeri ilişkilerin “kesinlikle ve olumlu anlamda sağlam” olduğunu da vurguladı. NATO komutanı Wolters’ F-35’lerle S-400’lerin aynı yere konuşlanmayacağının altını çizdi ve “Bu konudaki ayrıntılar üzerine Shanahan ve Akar arasında takip diyaloğu olacağını biliyorum, bunun için gelecek haftaki NATO toplantısında fırsat olabilir“ dedi.

ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan, Akar’a gönderdiği 6 Haziran tarihli mektubunda, “Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma sistemini konuşlandırması halinde ABD’den F-35’leri alamayacağını ve bu uçakların eğitimini alan Türk pilotların 31 Temmuz’a kadar geri gönderileceğini” yazmıştı. Shanahan’ın S-400 alımının Türkiye’ye ekonomik maliyeti olacağına da dikkat çeken mektubunu “ültimatom“ olarak niteleyenler de olmuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar