Gazeteci Canan Coşkun’un “Burası Mahkeme – Yeni Türkiye’de Yargı Rejimi” kitabı çıktı

Cumhuriyet gazetesi davaları, Sözcü Davası, Altanlar ve Nazlı Ilıcak Davası, Murat Aksoy/Atilla Taş Davası, Barış Akademisyenleri Davası gibi siyasi davaları takip eden gazeteci Canan Coşkun’un “Burası Mahkeme – Yeni Türkiye’de Yargı Rejimi” kitabı çıktı. 

İletişim Yayınları’ndan çıkan kitabın sunumunu “İçinden Mitoloji Geçen Davalar” yazısıyla avukat Fikret İlkiz yapıyor. İlkiz, kitabın sunumunda yargılananların asıl yargılayan olduklarını vurguluyor, “Yargılananların davalarda yaptıkları savunmalarıyla asıl yargılananların yargılayanlar olduğu fark edilince, öfkelenmeler, siyasi iktidarın cezalandırma gücünü hatırlatmalar hiç boşuna değildir” diyor. 

Canan Coşkun Şubat 2012’den Eylül 2018’e kadar Cumhuriyet gazetesinde çalıştı. Coşkun, kitapta da Temmuz 2013’ten itibaren Türkiye tarihinde çok konuşulan önemli siyasi ceza davalarındaki yargılama rejimlerini ele aldı. Coşkun aynı zamanda Cumhuriyet’in 31 Ekim 2016’da başlayan 7 Eylül 2018’de tamamlanan davasına da kitabında yer verdi.

Coşkun, anlattığı davaları seçmesinin asıl nedenini kitabın önsözünde şöyle açıklıyor: 

“Bu davaları, cemaat mensuplarının yargıdan tasfiyesi ile şekillendirilen Ağır Ceza Mahkemeleri’nin yargılanma pratiğini gözler önüne serebilmek için seçtim.”  

Kitabın ön okuması için tıklayınız.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar