Hrant Dink Davası: Azmettirici ve tetikçilere ceza verildi, Erhan Tuncel 99 yıl 6 ay hapis cezası aldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti davasında aralarında Ogün Samast, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal’in bulunduğu ilk dava sanığı dokuz kişi hakkında hüküm açıklandı. Cinayetin azmettiricilerinden “Büyük ağabey” olarak bilinen Erhan Tuncel, Dink cinayetinden ilk defa mahkûm oldu. Kamu görevlilerinin yargılandığı ana dava ise devam ediyor.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan ikinci duruşmaya, tutuksuz olarak yargılanan azmettirici Erhan Tuncel geldi. Osman Hayal ve Ersin Yolcu Trabzon’dan, Yasan Hayal Tekirdağ Cezaevi’nden, Ogün Samast Kocaeli Cezaevi’nden Ses Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. 

Aynı mahallede top oynayan kişileriz”

Ogün Samast, emsal kararlardan ve suç örgütü suçlamasıyla ilgili kararlardan örnek verdiği savunmasında şunu dedi:

“Yasin Hayal’in tek başına işlediği eylemle bizim ilgimiz yoktur. Dosyamıza neden eklendiğini anlamak mümkün değil. Örgütün varlığının kabul edilmesi için eylem sürekliliği gereklidir. Huzurda bulunan kişiler sadece aynı mahallede top oynayan kişilerdir. Suç örgütü olmadığımız kanaatindeyim. Etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını istiyorum çünkü bu durumla ilgili bildiklerimi soruşturma ve kovuşturma makamlarına anlattım. 13 yıldır kendimi geliştirmiş olmam ve suç işlememe kararlılığım nedeniyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını arz ediyorum.”

Tuncel: “Savunma hakkım kısıtlandı”

Ardından Erhan Tuncel savunma yaptı. Tuncel, lehinde delillerin toplanmadığını iddia ederek, “Bazı beyanlarım değiştirildi. Soruşturma başlamadan bazı belgeler basına sızdırıldı. Soruşturma gizli olmasına rağmen basında sürekli haberler yayınlandı” dedi. Tuncel, cinayetin işlendiği yıl Cumhurbaşkanı’ndan sonra en çok konuşulan gündem maddesinin kendisi olduğunu söyleyerek “Tanıklığım değersizleştirilmek için sanık durumuna getirildim. Soruşturmayı genişletme talebimiz reddedildi. Savunma hakkımız kısıtlandı” dedi. 

Kamu görevlilerinin rolü araştırılmadı”

Dink cinayetini aydınlatmak için ciddi adım atılmadığını söyleyen Tuncel, “Kamu görevlilerinin rolü araştırılmadı. Benim kaçıp yabancı örgütlerin eline düşmem beklendi” dedi. Tuncel, kendine karşı komplo yapıldığını öne sürdü ve “Önceden bildirdiğim cinayet engellenmedi ve hedef hâline getirildim. Savcılığın dayanak yaptığı ifadeler aleyhimde yapılan yayınlardan etkilenmiştir” dedi. Öte yandan Tuncel, kendisinin Emniyet’e “Hrant Dink’in ne pahasına olursa olsun öldürüleceği” bilgisini verdiğini söyledi. Tuncel, yaklaşık iki saat süren savunmasının sonunda şunu söyledi:

“Biz, vatanı karşılıksız sevdik. Vatan sağolsun diyorum. Bu olay kamu görevlilerinin ihmali olmasaydı engellenirdi. Şüpheden yararlanmak istiyorum. Kamuoyunda Ergenekon soruşturmaların çökerten kişi olarak biliniyorum.”

Av. Bakırcıoğlu: “Bu cinayet ırkçı, siyasi saiklerle işlendi”

Tuncel’den sonra Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu konuştu. Bakırcıoğlu, Tuncel’in Ergenekon yargılamaları döneminde verdiği ifadelerden örnekler verdi. Tuncel’in “Ali Fuat Yılmazer bu cinayete ışık tuttu. Asıl yapı Ergenekon. Cinayeti Ergenekon işledi. Yasin Hayal, Ergenekon içinde yer alan biridir” dediğini anımsattı. Bakırcıoğlu, Tuncel’in Yasin Hayal ile birlikte Ogün Samast’ı azmettirdiğini belirtti. Bakırcıoğlu, sanıkların bu eylemle anayasal, sosyal, demokratik devlet yerine totaliter faşist bir devlet düzenini amaçladığını söyledi. Bakırcıoğlu, cinayetin ırkçı, siyasi saiklerile işlendiğini, suçların bu açıdan cezalandırılması gerektiğini belirtti. Bakırcıoğlu’nun sözleri üzerine Erhan Tuncel bir kez daha söz aldı ve “Bana ırkçı diyorlar, kendileri ırkçılık yapıyorlar. Ben bu cinayeti bildiren kişiyim. Emeğim zehir zıkkım olsun” dedi. 

Sanıkların son sözleri

Mahkeme heyeti, ardından sanıklara son sözünü sordu. Samast ve Ersin Yolcu mahalle arkadaşı olduklarını, örgüt olmadıklarını söyledi. Erhan Tuncel, “Vatan sağolsun” dedi. Osman Hayal de gizli tanık yasası mağduru olduğunu belirtti ve “Cinayet planını duysam engellemek için her şeyi yapardım. Trabzon Emniyet’indeki insanlardan daha çok engel olurduk. Bu cinayet Erhan Tuncel ve Emniyet’teki işbirlikçilerinin eseridir. Kardeşim komploya kurban gitti” dedi. 

Sanıklara verilen cezalar

Mahkeme, 1 buçuk saatlik aradan sonra hükmü açıkladı. Karara göre verilen cezalar şöyle:

Yasin Hayal: Suç işlemek için silahlı örgüt kurma ve yönetme suçundan 7 yıl 6 ay

Erhan Tuncel: Trabzon’da 2004’teki McDonald’s bombalaması eyleminde altı kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs suçundan toplam 78 yıl

Hrant Dink cinayeti eyleminde tasarlayarak kasten öldürmeye yardım etme suçundan 18 yıl

Suç işlemek için kurulan silahlı örgüte üye olma suçundan 2 yıl 6 ay

Mala zarar verme suçundan 1 yıl

Ogün Samast: Suç işlemek için kurulan silahlı örgüte üye olma suçundan 2 yıl 6 ay (yaş indirimi yapıldı)

Zeynel Abidin Yavuz: Tasarlayarak kasten öldürmeye yardım etme 12 yıl 6 ay (hükmen tutuklanmasına karar verildi)

Suç işlemek için kurulan silahlı örgüte üye olma suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün

Ersin Yolcu: Suç işlemek için kurulan silahlı örgüte üye olma suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün

Tuncay Uzundal: Tasarlayarak kasten öldürmeye yardım etme suçundan 15 yıl (yakalama kararı çıkarıldı)

Suç işlemek için kurulan silahlı örgüte üye olma suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün

Ahmet İskender: Suç işlemek için kurulan silahlı örgüte üye olma suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün

Salih Hacısalihoğlu ve Osman Hayal’in beraatine karar verildi. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus