Dünyaca ünlü sosyal bilimci Immanuel Wallerstein vefat etti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Dünyaca ünlü sosyolog Immanuel Wallerstein yaşamını yitirdi. Dünya sistemleri teorisi ve uluslararası sistemde merkez-çevre kuramıyla tanınan Wallerstein, 89 yaşındaydı.

Dünyanın en önemli sosyal bilimcilerinden sayılan Wallerstein onlarca kitabı ve makalesiyle sosyal bilimler literatürüne önemli bir katkı yaptı. 1930 yılında New York’ta doğan Wallerstein, lisans ve yüksek lisans eğitimiyle doktorasını Columbia Üniversitesi’nde tamamladı.

Columbia Üniversitesi ve New York Eyalet Üniversitesi’nin yanı sıra, dünyanın birçok önemli üniversitesinde sosyoloji dersleri veren Wallerstein’ın en önemli eserlerinden bazıları şöyle: Tarihsel Kapitalizm, Güncel Yorumlar, Ütopistik ya da 21. Yüzyılın Tarihsel Seçimleri, Bildiğimiz Dünyanın Sonu – Yirmi Birinci Yüzyıl İçin Sosyal Bilim, Sistem Karşıtı Hareketler, Jeopolitik ve Jeokültür, Sosyal Bilimleri Düşünmemek – 19. Yüzyıl Paradigmasının Sınırları, Liberalizmden Sonra, Sosyal Bilimleri Açın.

Kitaplarının yanı sıra, birçok makalesi de bulunan Wallerstein’ın bazı makalelerini Medyascope olarak sizin için çevirip yayınlamıştık:

Immanuel Wallerstein: Siyasette sağa doğru gidiş nasıl durdurulabilir?

Étienne Balibar ve Immanuel Wallerstein, “Irk Ulus Sınıf” kitabını nasıl yazdıklarını anlatıyor

Immanuel Wallerstein: “Kapitalizm sonuna geliyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus