Rusya dört yıllığına tüm spor müsabakalarından men edildi

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) bu sabah İsviçre’nin Lozan kentinde yaptığı toplantıda, inceleme komisyonunun sunduğu raporu değerlendirdi ve Rusya’yı sporcularına sistematik olarak doping kullandırdığı gerekçesiyle dört yıllığına tüm spor organizasyonlarından men etti. Ceza, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nı ve 2022 FIFA Dünya Kupası’nı da kapsıyor.

2016 Rio Olimpiyatları’na katılıp doping testlerinde temiz çıkan Rus atletler, gerekli testleri geçmeleri halinde 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda beyaz bayrak ile mücadele edebilecek.

2016 Rio Olimpiyat Oyunları bittikten sonra Rus atletler dopingli çıkmış, başta Yuliya Stepanova olmak üzere Rus sporcular doping kullandıklarını itiraf etmiş ve federasyonu ifşa etmişlerdi. Spor tarihinin en büyük skandalı olarak nitelenen olayın detayları, dopingin nasıl uygulandığı ve saklandığı Bryan Fogel’in yönetmenliğinde “Icarus” adlı belgesele konu olmuştu.

WADA’nın kararı sonrası, Rusya’nın Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS’a gitme hakkı bulunuyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar