Ömer Faruk Gergerlioğlu: “Görev süresi uzatılan OHAL Komisyonu üyelerinin mal varlığı araştırılsın”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

27 Mayıs 2017’de göreve başlayan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun görev süresinin bir yıl daha uzatıldığı açıklandı. İki yılda 98 bin 300 başvurunun karara bağlandığı OHAL Komisyonu’na toplam başvuru 126 bin 300’dü ve başvurulardan 88 bin 700’ü reddedilirken 9 bin 600’ü kabul edildi. 

HDP Kocaeli Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerliloğlu, OHAL Komisyonu’nun görev süresinin bir yıl daha uzatılmasını değerlendirdi. Gergerlioğlu, insanların yıllardır işsiz bir şekilde haklarında verilecek kararı beklediklerini, bu süreçte 60’a yakın intihar vakasının yaşandığını, evliliklerin bittiğini, kanser vakalarının arttığını, bunlara rağmen OHAL Komisyonu’nun başvuruları karara bağlama işini ağırdan aldığını belirtti ve “Böyle giderse verilecek kararları ancak bu insanların torunları görecek” dedi.

Gergerlioğlu, komisyonda iltimas ve kayırma olduğuna dair iddialarının da olduğunu, bu sebepten OHAL Komisyonu üyelerinin mal varlığının araştırılmasının gerektiğini de söyledi.

Ömer Faruk Gergerlioğlu ile yaptığımız söyleşinin tamamı için:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus