İşsiz sayısının artacağını, tasarruf etme ihtimalinin azalacağını düşünen tüketicinin güvensizliği sürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tüketici güven endeksinin Ocak 2020 değerini “58,8” olarak açıkladı. Bu değer Aralık 2019’da “58,7” idi. Endeksin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması ise tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.

Endeks verisini oluşturan dört alt endekste durum şöyle:

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi aralık ayında 77,7 iken, ocak ayında yüzde 2,3 oranında artarak 79,5 oldu.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi aralık ayında 76,5 iken, ocak ayında yüzde 1,1 oranında artarak 77,4 oldu.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklentisi endeksi aralık ayında 57,1 iken ocak ayında yüzde 0,5 oranında azalarak 56,8 oldu. İşsiz sayısı beklentisi endeksinin artması işsiz sayısında azalma beklendiğini, azalma ise işsiz sayısında artış beklendiğini gösteriyor.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin tasarruf etme ihtimali endeksi aralık ayında 23,8 iken, Ocak ayında yüzde 9,1 oranında azalarak 21,6 oldu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar