Karantina köylerinden izlenimler (5)- Osmaniye’nin Mecidiye Köyü muhtarı: “Karantina boyunca çiftçiler tarlalarına gitti, herkes işinde gücündeydi”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı Mecidiye Köyü, koronavirüs vakası tespit edilmesi üzerine 18 Nisan’da 14 günlük karantinaya alınmıştı. Geçimlerini çiftçilikle sağlayan köy halkı, karantina süresi boyunca tarlalarında çalışmaya devam etmiş. Köydeki karantina sürecini Mecidiye Köyü Muhtarı Niyazi Tomris’le konuştuk .

Mecidiye Köyü’nün, koronavirüs tedbirleri kapsamında İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla karantina altına alınmasına 18 Nisan’da karar verilmişti.

Kadirli Kaymakamlığı İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı karar şöyleydi: “İlçemiz Mecidiye Köyü’nde Kovid-19 pozitif tanısı konan hastanın filyasyon çalışması sonrası, temas öyküsü olması nedeniyle bulaşın önlenmesini sağlamak, halk sağlığını korumak ve koronavirüs salgınının kontrolü amacı ile İl Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 27. ve 72. maddeleri gereğince 18.04.2020 tarih ve saat 24.00’ten itibaren Mecidiye Köyü’ne ikinci bir emre kadar giriş ve çıkışların sınırlandırılması kararı alınmıştır.”

Karantina süreci boyunca köyde sadece bir vaka olduğunun ve başka kimseye virüsün bulaşmadığını anlatan Tomris, “Virüse yakalanan kişinin 10 gün önceye kadar temas kurduğu kişilere test yaptılar, bütün köye test yapılmadı” dedi. Koronavirüse yakalanan köylünün 14 gün boyunca hastanede kaldığının anlatan Tomris, karantina süreci boyunca ihtiyaç sahiplerine devlet tarafından biner lira maddi destek verildiğini, bu süreçte köydeki bakkalların açık olduğunu, gıda alışverişi için köylülerin bakkala gidip gelebildiklerini anlattı. Çok sıkı bir karantinada olmadıklarını ve 14 günlük bu süreçten olumsuz etkilenmediklerini anlatan Muhtar Tomris şunları ekledi: “Köye sadece giriş çıkışlar yasaklandı, köyümüz çiftçilikle uğraştığı için herkes işinde gücünde, tarladaydı. Hiçbir sıkıntı yaşanmadı.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus