Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk ile söyleşi – Yeni normalleşme süreci ve değişen koronavirüs testi kriterleri

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Koronavirüs testi yapılması için gereken kriterler genişletildi. Artık boğaz, baş, kas ağrıları, tat ve koku kaybı veya ishal şikayetlerinde bulunan kişilere de koronavirüs testi yapılacak. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk ile koronavirüs tespitinde kullanılan testlerdeki değişen kriterleri konuştuk.

İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, vaka tanımına giren, şüphe uyandıran, bütün kişilere test yapıldığını ve hastalıkla ilgili bilgilerin sürekli güncellendiğini söyledi. Öztürk, “Örneğin daha önce görüldüğü konusunda bilgimiz olmayan tat bozukluğu ve koku alamama gibi belirtilerin bu hastalıkta anlamlı oranda görüldüğü, hastaların bir kısmının ishal ile seyrettiği tespit edildi. Bu nedenle hastalığın tanımına farklı belirtiler de eklendi. Doğal olarak vaka tanımı değiştikçe doğal olarak, test kapsamına alınacakların kapsamı da doğal olarak değişti” dedi.

Sosyal medyada paylaşılan Kadıköy Moda ve İzmir Kordon’da kalabalık grupların sosyal mesafeye dikkat etmeden bir araya gelmesini ise Öztürk şöyle değerlendirdi: “Başkalarını tehlikeye atamayız, kimse alınmasın ama açıkça bunları (bu görüntüleri) bir sorumsuzluk örneği olarak görüyorum. Bir bilinçsizlik olarak görüyorum. Her kalabalıktan uzak durmalıyız. Toplum fedakârlığını belli bir süre daha devam ettirmek zorundayız. Yeni normalin kurallarını içselleştirmek zorundayız.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus