Koronavirüsün gölgesinde okullar açılıyor – Öğretmen Mehmet Emin Altun: “Çocukların kendilerini hastalıktan koruması mümkün değil”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Haber: Cemre Su Arvas & Sema Kızılarslan

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 31 Ağustos’ta ders başı yapılacağını açıkladı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında ilk ve orta dereceli okullar 16 Mart’ta tatil edilmiş, bir hafta sonra uzaktan eğitim başlamıştı. Okullar tatil olduğundan beri hem uzaktan eğitimin yeterliliği hem de okulların ne zaman açılacağı sık sık tartışılıyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılacağını, “Bir karar alınırken riskle ilgili durumlarda sıkıntı varsa asla karar almayız. Toplum buna şiddetle insansın, bizim bu kararı dikkatle verdiğimize emin olsunlar” diyerek açıkladı.

MEB, gerekli tedbirlerin alındığını ve öğrencilerin güvenli şekilde eğitimlerine tekrar başlayabileceklerini söylüyor fakat yapılan bu açıklamalar, birçok öğretmeni tatmin etmiyor.

Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi ve ilköğretim öğretmeni Mehmet Emin Altun ile salgın devam ederken, okulların açılması durumunda yaşanabilecek sorunları konuştuk.

Altun, gerekli önlemler alınmadan okullar açılırsa, salgının yayılma hızının artabileceğini söyledi. Özellikle ilkokul çağındaki çocukların maske ve dezenfektan kullanımı konusunda sıkıntı yaşayabileceklerini belirten Altun, “Küçük çocukların kendilerini hastalıktan koruması mümkün değil. Biz okullar açılmasın demiyoruz, gerekli şartlar sağlandıktan sonra açılsın diyoruz” dedi. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus