Açık Oturum (258): AKP kültürel hegemonya kurma çabalarında başarılı mı? – Süheyl Batum, Ertuğrul Günay ve Ali Bayramoğlu ile söyleşi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kültürel hegemonyadan ne anlıyoruz? Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), 18 yıllık iktidarına rağmen kültürel hegemonya kuramadı mı? AKP ne olsaydı kültürel hegemonyasını kurmuş olurdu? Bunun için muhafazakâr camianın organik aydınları var mıydı? Bu aydınlar neye dönüştü ve şu anda varlar mı? Kemalist kültürel hegemonyanın sembolleri nelerdi ve nasıl bir kültürel hegemonya vardı? Türkiye’de muhafazakârların alternatif kültürel hegemonya oluşturma sürecindeki istekleri “kültürel çoğulculuk” muydu yoksa alternatif  proje bir tür toplum mühendisliği amacı mı taşıyordu? Kemalist kültürel hegemonyanın yerine inşa edilmek istenen neydi? Muhafazakâr kültürel hegemonyada neler var? “Yerli ve milli olan” nedir?

Açık Oturum’un 258. bölümünde 60. ve 61. Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinde Kültür Bakanlığı yapmış siyasetçi ve hukukçu Ertuğrul Günay, hukuk profesörü Süheyl Batum ve akademisyen-yazar Dr. Ali Bayramoğlu, kültürel hegemonya kavramı ve AKP’nin kültürel hegemonya kurma çabaları üzerine Gülçin Karabağ’ın sorularını yanıtladı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus