Suriye’deki tarihi binaların restorasyonu iç savaşın gölgesinde devam ediyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İç savaşın dokuz yıldır devam ettiği ve başta Halep olmak üzere birçok şehrin yıllarca bombalara hedef olduğu Suriye’de, savaş boyunca zarar gören yapılar için kapsamlı restorasyon çalışmaları yapılıyor. Hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar için önemli olan çok sayıda yapıya ev sahipliği yapan Suriye’deki restorasyon işlemlerini, çoğunlukla dış kaynaklar üstleniyor.

Suriye’deki iç savaş 2011 yılında patlak verdi. Dokuz yıl boyunca birçok bina, ev, hastane ve tarihi bina bombaların hedefi oldu. Ülkedeki iç savaş sürerken yapılan restorasyon çalışmalarının finansmanları çoğunlukla dış kaynaklardan sağlanıyor. Gelişmekte olan ülkelerde yardım çalışmaları yürüten ve Halep’teki pazar bölgelerini restore eden Ağa Han Kültür Vakfı bu dış kaynaklardan biri. Ülkedeki çok sayıda kilise de dış kaynakların ve yardım kuruluşlarının yardımlarıyla restore edildi. 

Şu sıralar Almanya’nın başkenti Berlin’de Suriye Mirası Girişimi adlı bir projede çalışan Halepli mimar Dima Dayoub, Halep’i Barselona veya Floransa ile karşılaştırıyor: “Halep dini çoğulculuğu, somut olmayan mirası, müziği ve yemekleri ile olağanüstü bir şehirdi. Bu şehri özel kılan yaşayan kültürel mirasıdır. Ancak öncelik kiliseler ve camiler değil, insanların bu şehre geri dönmesi. İnsanların evlerini ve geçim kaynaklarını yeniden inşa etmelerine yardım etmemiz gerekiyor.”

Emevi Cami’nin restorasyonunu Çeçen lider Ramazan Kadirov üstlendi

Ülkedeki iç savaş süresince zarar gören çok sayıda yapıdan biri de Emevi Camii. Şam Ulu Cami olarak da bilinen tarihi yapı, başkentin eski şehir kısmında yer alan dünyanın en büyük ve en eski camilerinden biri. Emevi Camii 634 yılında Şam’ın Araplar tarafından ele geçirilmesinden sonra 635 yılında sahabe Ebu Ubeyde bin Cerrah tarafından camiye çevrildi. Yetmiş yıl boyunca hem cami hem kilise olarak kullanılan yapı, bölgede Müslüman nüfusun zaman içinde artması sonucu tamamen camiye çevrildi.

2013 yılında Esad güçleri tarafından atılan bir bombayla zarar gören Emevi Camii.

Müslümanlar açısından çok derin bir maneviyata sahip olan Emevi Camii’nin minaresi, 2013 yılında Esad güçleri tarafından atılan bir bombayla yıkılmıştı. Emevi Camii şu sıralarda, Çeçenistan’ın ilk devlet başkanı olan Ahmet Kadirov anısına hizmet veren Kadirov Vakfı tarafından onarılıyor. Halen Çeçenistan’ın devlet başkanlığını yapan ve Ahmet Kadirov’un oğlu olan Ramazan Kadirov da restorasyon çalışmalarıyla yakından ilgileniyor.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus