İBB’nin satın aldığı Bellini’nin Fatih portresi, Saraçhane’deki belediye binasında sergilenmeye başladı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kamera: Ali Macit

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), haziran ayında İngiltere’de satın aldığı İtalyan ressam Gentile Bellini’nin Fatih Sultan Mehmet portresini Saraçhane’deki belediye binasında sergilemeye başladı. İstanbul’un kurtuluşunun kutlandığı 6 Ekim’de sanatseverler ve tarih meraklıları ile buluşan 600 yıllık tablo, 6 Aralık’a kadar gezilebilecek.

Mimar Nevzat Erol tarafından tasarlanan ve modern mimarinin Türkiye’deki ilk örneklerinden olan Saraçhane’deki İBB binası sergiye ev sahipliği yapacak. İBB Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı’nda görev yapan yüksek mimar Merve Ala, Medyascope’a verdiği röportajda, portrenin sergileneceği alanın aslen sergi alanı olarak tasarlanmış olsa da geçmiş yıllarda bu amaçla kullanılmadığını belirtti. Ala “Biz eseri hem halkın evi olan belediyede sergilemeyi uygun gördük hem de bu eski sergi salonuna yeniden o fonksiyonunu kazandırmak istedik” dedi.

İBB, Venedikli ressam Gentile Bellini tarafından yapılan üç portrelik bir serinin özel koleksiyonuna ait tek eserini haziran ayında Londra’da düzenlenen bir müzayedede 770 bin sterline (6 milyon 500 bin lira) satın almıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus