Gomaşinen (7): Taraf Gazetesi’nin “Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopterini NTV düşürdü” yalanının öyküsü

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Taraf Gazetesi, 22 Ekim 2009 tarihinde Mehmet Baransu imzalı “Ölüm helikopterinde 139 defa arandı” başlıklı manşetle çıktı. Habere göre 25 Mart 2009 günü Kahramanmaraş’ta Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte 6 kişinin ölümüne yol açan helikopter kazası, NTV haber merkezinden yapılan yüzlerce telefon araması nedeniyle gerçekleşmişti.

Haberde şöyle deniyordu: “Telekomünikasyon ve ulaşım sektöründe görevli iki mühendise, NTV santralından yapılan ve sıfır saniye görünen yüzlerce telefon aramasının ne anlama geldiğini sorduk. Belgeleri ve arama kayıtlarını gösterdiğimiz her iki mühendis de, aramaların manyetik bir alan yaratmak için yapıldığını iddia etti. Mühendislere göre helikoptere daha önceden bir çip yerleştirildi. Telefon aramalarıyla elektro manyetik bir alan oluşturuldu ve helikopterin GPS ve yükseklik göstergesi olan Altimetre cihazları bozuldu. Bu nedenle helikopter pilotu Kaya İstektepe olduğundan daha yüksekte uçtuğunu zannederek, dağların üzerinde uçtuğunu düşünüyor ve hızla dağa çarpıyor…”

NTV Taraf’ın “haber”indeki saatlerin yanlış gösterildiğini, aramaların kaza haberinden sonra yapıldığını tartışmasız bir şekilde kanıtladı ve gazete NTV’den özür dilemek zorunda kaldı.

Türkiye basın tarihine en büyük skandallardan biri olarak geçen bu yalan haberin öyküsü:

Mirgün Cabas’ın yazısı: Mirgün Cabas’tan Ahmet Altan’a açık mektup

Ruşen Çakır’ın yazısı: Ahmet Altan ve Gazetecilik

Doğan Akın’ın yazısı: Helikopteri NTV mi düşürdü ya da Taraf Türk düşmanı bir ABD projesi mi!

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus