Marinaleda: Dünyaya kafa tutan köy

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İngiliz gazeteci-yazar Dan Hancox, kitabı “Dünyaya Kafa Tutan Köy” üzerine konuşmak için Türkiye’ye geliyor. 35. Uluslararası Kitap fuarı kapsamında Müge Gürsoy Sökmen moderatörlüğünde Dan Hancox ve Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Façoğlu’nun katılacağı söyleşi, 12 Kasım Cumartesi günü saat 14.00’de Karadeniz Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Hancox, kitabında İspanya’nın Endülüs bölgesinde yer alan Sevilla’ya bağlı 2.700 nüfuslu  Marinaleda kasabasını anlatıyor. Marinaleda, 1975’te Franco’nun ölümünden sonra uzun mücadeleler vermiş ve kendi içinde örnek model oluşturabilmiş özel bir belde. 30 yıldır belediye başkanlığını Juan Manuel Gordillo yapıyor. Belde halkı, verdiği mücadele ile 90’lı yılların sonunda çiftlik ve üretim araçlarının mülkiyetini kazanıyor. Marinaleda’da yönetim kararları herkesin katılabildiği açık toplantılarda alınırken, beldede polis gücü bulunmuyor. Ev sahibi olmak isteyenler, inşaatında çalışmak karşılığında malzemeleri kooperatiften alıyor.

0000000691367-1

Hancox kitabın önsüzünde an itibariyle İspanya’da altı milyon işsiz bulunduğunu, Endülüs bölgesindeki 30 yaş altındaki 1.5 milyon insanın da işsiz olduğunu belirterek, Marinaleda’nın  kapitalizmin krizi karşısında konumlandığı yeri tarif etmeye çalışıyor. Ve ekliyor: Endülüs’te inşaat devri bitti, yerini alabilecek başka bir çalışma faaliyeti de yok.

Casares-Andalusia
(Casares-Andalusia)

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus