Uluslararası Antalya Film Festivali’nde “ulusal film yarışma kategorisi” bölümü kaldırıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Antalya’da düzenlenen ve Avrupa ve Asya’nın en köklü film festivallerinden biri olan Uluslararası Antalya Film Festivali’nde “ulusal film yarışma kategorisi” bölümü kaldırıldı.

1991 yılında kurulan Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Yaşar, bu yıl 54’üncüsünün düzenleneceği Uluslararası Antalya Film Festivali’nden, “ulusal film yarışma kategorisini” bölümünü kaldıran Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel bir açık mektup yazdı.

Fehmi Yaşar mektubunda Antalya film festivalinin Türk Sinemasına adanmış ülkemizin en köklü ve en büyük festivali olduğunu belirterek Menderes Türel’e “Gelenek kesintiye uğramasın, kaldığı yerden değil, geldiği yerden devam etsin. Yıkmak kolay, yapmak zordur! “ dedi.

“Daha güçlü bir yarışma programıyla festivalimizi güçlendireceğiz.”

Ulusal kategorisiyle uluslararası kategorisini birleştirdiğini söyleyen Menderes Tünel “Daha güçlü bir yarışma programıyla festivalimizi güçlendireceğiz. Ulusal başarılı filmler de bu yarışmada yer alacak. Hem yerli hem yabancı filmler katılacak. Antalya’nın dünyaya açılımını daha güçlü sağlamış olacağız. Küresel bağlarımızı güçlendirerek dünya film endüstrisinin önemli oyuncularından biri olmak amacındayız. Antalya bu konuda dünyanın en büyükleri arasında yer almalıdır. Antalya’nın sinema merkezi olması için prestijli olmasını istiyoruz,” dedi.

“53 yıl boyunca kendi ellerimizle kurduğumuz anlamlı bir yapıyı, yine kendi ellerimizle yok ediyoruz”

Konuyla ilgili sinema yazarı Tuncer Çetinkaya ile konuştuk. Çetinkaya Antalya Uluslararası Film Festivalinin toplumun her kesimini kucaklayan bir organizasyon olduğunu belirterek “bu festival hem ulusal sinemanın hem de toplumsal duyarlılıklarımızın belleği olduğunu gösteriyordu,” dedi

Bu durumdan dolayı üzgün olduklarını söyleyen Tuncer Çetinkaya “Tercih ettiğimiz adıyla Altın Portakal Film Festivali, 3 yıl önce sansür uygulaması ile patlak veren daha sonra festivalin isminin değiştirilmesi ile devam eden süreç ulusal yarışmanın nihayete erdirilmesi ile sonuçlandı. 53 yıl boyunca kendi ellerimizle kurduğumuz anlamlı bir yapıyı, yine kendi ellerimizle yok ediyoruz” dedi

Tuncer Çetinkaya ile yaptığımız söyleşinin tamamı için:

[soundcloud url=”https://api.soundcloud.com/tracks/334931638″ params=”auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true” width=”100%” height=”450″ iframe=”true” /]

Türsak Vakfı Yönetim Kurulu  Başkanı Fehmi Yaşar’ın Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e yazdığı mektup:

Sayın Menderes TÜREL’e Açık Mektup…

Antalya Halkının Değerli Temsilcisi Sayın Başkan,

Bu sene 54.’sü gerçekleştirilecek olan Uluslararası Antalya Film Festivali, Türk Sinemasına adanmış ülkemizin en köklü ve en büyük festivalidir. Üzülerek, sinemamızın en eski ve en önemli değerlendirme ve ödül geleneğini bu yıldan başlayarak sonlandırma yönünde bir karar aldığınızı öğrenmiş bulunuyoruz. Elbette seçilmiş bir başkan olmanın gücü, size bu karar için gerekli olan yetkileri vermektedir. Ancak bu festivalin çeşitli dönemlerinde ve ağırlıkla sizin döneminizde, festivalin uluslararası arenaya taşınması ve başarısı  için sizinle birlikte gayret göstermiş 26 yaşında bir Sinema Vakfı ve varlığıyla gurur duyduğum bu festivalde, çeşitli tarihlerde görev ve ödüller almış 62 yaşında bir sanatçı olarak, yüreğimizin sinemamız adına en derin yerinden cız ettiğini söylemek isteriz. Böyle bir değişim hem bir geleneğin yok olmasına sebebiyet verecek, hem de sinemamız adına iyileşmez bir yaranın açılmasına ve yıllar sürecek polemiklere  neden olacaktır.

Dünyanın her ülkesi, hiç şüphe yok ki, en büyük değeri öncelikle kendi sanatına, sanatçısına ve sinemasına verir. Yine dünyanın bütün kültürlerinde yaş ve devamlılık, toplumların en önemli ihtiyacı olan belleği oluşturduğu ve olgunluk, birikim ve tecrübe göstergesi olduğu için en vazgeçilmez değerlerin başında gelir. Gelenekler bunun için önemlidir. Geçmiş ile gelecek arasındaki köprüyü, zamana meydan okuyan, ustaca yaş alan, benimsenen veya kendini kabul ettiren işte bu gelenekler kurar. Üretmenin, gelişmenin, toplumsal belleğin kayıt defteri, kitabı, yarını aydınlatacak envanteri bu birikimdir. Bugün şirketlerin yaşı dahi bir gelişmişlik göstergesi sayılırken yarım asrı geride bırakmış bir kültürel gelenek, hiç kuşku yok ki içinde bulunduğu kültürün omurgasını oluşturan en önemli öğelerden biridir.

İstatistiklere şöyle bir göz atarsak, Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında gerçekleştirilmiş Ulusal Yarışmaların etki ve sonuçlarının ve oluşturduğu belleğin yerinin doldurulamayacağını kolaylıkla görebiliriz. Yok etmek üzere olduğumuz bu mirasın yeri, değil 50 yıl, 100 yıl dahi geçse sinemanın gelişimi ile böylesine paralel gitmiş bir gelenek yaratma imkanını yakalayamayacağımız için asla doldurulamayacaktır.

Lütfen bir daha düşünün Sayın Başkan. 53 yılda 1000 civarı film Antalya heyecanı ile daha dikkatli, daha özenli yapılmıştır. Yaklaşık 15-20.000 sanatçı orada ödül alabilecekleri heyecanı ile varını yoğunu ortaya koymuş, festivalde bulunmak, görünmek, beğenilmek ve ödül almak için adeta çırpınmıştır. Ayrıca milyonlarca sinemasever o yıl hangi hikâye nasıl anlatılacak diye salonları doldurmuş, Antalya’dan, sanat ve sanatçılarımızdan söz eden yüzlerce cilt dolduracak yazı ve fotoğraf yerli ve yabancı basında yayınlanmıştır. Hem şehir hem sanat ve sanatçılarımız hem de ülkemiz için bundan daha büyük bir tanıtım ve PR imkânı var mı?

Altın Portakal’la geçen 53 yıl… Yarım asırdan fazla… Lütfen Sayın Başkan, bu tekrarı mümkün olmayan geleneği incitmeyin, yok etmeyin. Bu büyük tanıtım ve ifade olanağını sinemamızın ve Antalya’nın elinden almayın. Sizden sonra gelecek bir başka seçilmişe sinemaya böylesine büyük bir hediye verme imkânı yaratmayın. Gelenek kesintiye uğramasın, kaldığı yerden değil, geldiği yerden devam etsin. Yıkmak kolay, yapmak zordur!

Saygılarımızla,

Fehmi YAŞAR

TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus