Suriyeli muhalif aktivistlerden Orouba Barakat ile gazeteci kızı Halla Barakat İstanbul’da öldürüldü

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Suriyeli muhalif aktivistlerden Orouba Barakat ile gazeteci kızı Halla Barakat yaşadıkları evde boğazları kesilmiş olarak bulundu.

DHA’nın haberine göre Üsküdar, Bahçelievler Mahallesi Yangaç Sokak’ta oturan 22 yaşındaki Halla Barakat’a telefon ile ulaşamayan arkadaşları evine geldi. Kapının açılamaması üzerine kızın arkadaşları durumu polis ekiplerine haber verdi. İhbar üzerine olay yerine gelen ekipleri çilingir yardımıyla kapıyı açtırdı. Eve giren polis ekipleri Orouba Barakat ve gazeteci kızı Halla Barakat’ı ölü buldu.

Ekran Resmi 2017-09-22 12.57.39

Kapıda zorlama izi yok

Katil zanlılarının cesetlerin üzerine kokmayı engellemek için deterjan döktükleri tespit edildi. Cesetler Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı. Polisin olayla ilgili soruşturması sürerken, olayı gerçekleştiren faillerin yakalanması amacıyla çalışma başlatıldı. Kapıda zorlama izine rastlanmazken, anne ve kızın daha önce tehdit aldığı iddia edildi.

Orouba Barakat, Suriye’deki cezaevlerinde işkence gören muhaliflerle ilgili röportajları bulunmaktaydı. Anne Orouba Barakat, Suriye’de savaşın başlamasının ardından İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde kaldı. Daha sonra İstanbul’a geldi. Halla Barakat’ın Ortadoğu’ya yönelik haberler yapan Orient News’te editör olarak çalıştığı belirtildi.
Ekran Resmi 2017-09-22 13.01.57 (1)

Mavi Marmara aktivistlerinden Shaaza Barakat sosyal medyadan duyurdu

Mavi Marmara aktivistlerinden olan Shaaza Barakat, ablası Orouba Barakat ve yeğeni Halla Barakat’ın  öldürüldüklerini sosyal medya hesabından duyurdu.

Shaaza Barakat sosyal medya hesabından; ”bıçaklamışlar… 40 seneden beri suçluları bulur, gazetelere manşet yapar, onları ifşa ederdi. Şimdi o ve kızı Halla’nın ismi manşetlerde… Bunu yapanlar, zulüm sizi nerede olursanız olun bulacak! Bu yaptığınız, Allah katında kaybolmayacak”  yazdı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus