Güney Kore siyasetinin yükselen yıldızı Hee-jung tecavüzle suçlanınca valilik görevinden istifa etti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Güney Kore’nin Güney Chungcheong Bölgesi Valisi Ahn Hee-jung, sekreterine tecavüz etmekle suçlanınca görevinden istifa etti. Güney Kore siyasetinin yükselen yıldızlarından biri olarak görülen Hee-jung, cinsel tacize dikkat çekmek amacıyla başlatılan “#metoo” kampanyasının ardından, Güney Kore’de koltuğundan ayrılmak zorunda olan en üst düzey yönetici oldu.

Güney Chungcheong Bölge Yönetimi’nin de doğruladığı istifa kararını kişisel Facebook hesabından duyuran Ahn Hee-jung, “her şeyin kendi hatası olduğunu” belirtti ve özür diledi. Hee-jung’un istifasından kısa bir süre önce sekreteri Kim Ji-eun, “#metoo” kampanyası çerçevesinde bir televizyonuna ifşaatlarda bulunmuş ve Hee-jung’un haziran ayından bu yana kendisine defalarca tecavüz ettiğini söylemişti.

Screen Shot 2018-03-06 at 16.31.46

1980’lerdeki öğrenci liderliğinden bu yana siyasetin içinde yer alan Hee-jung, son zamanlarda Güney Kore siyasetinin yükselen yıldızlarından olarak görülüyordu. Geçen yıl Nisan ayında Demokratik Parti’nin başkanlık yarışında, halihazırda Güney Kore Devlet Başkanı olan Moon Jae-in’e karşı kaybeden Hee-jung, 2022 yılında görev süresi dolacak olan Jae-in’in halefliği için en büyük aday olarak görülüyordu. Öte yandan; Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, “#metoo” kampanyasının sıkı destekçilerinden biri olarak biliniyor.

Güney Kore’de geçtiğimiz günlerde de, ülkenin ünlü şairlerinden ve Nobel Edebiyat Ödülü’nün favorilerinden görülen Ko Un hakkında taciz iddiaları gündeme gelmiş ve bunun ardından şairin eserlerinin ders kitaplarından çıkarılmasına karar verilmişti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus