Teorik fizikçi Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Albert Einstein’dan sonra dünyanın en önemli teorik fizikçisi kabul edilen, evrenin sırlarını çözmekte mahir İngiliz bilimci Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti.
Hayatının önemli bölümünü, yakalandığı tedavisi olmayan motor nöron hastalığı Amyotrofik Lateral Skleroz nedeniyle tekerlekli sandalyede geçiren Stephen Hawking, kara deliklerle ilgili teorileri ve kuantum fiziği alanındaki çalışmalarıyla çığır açmıştı.
Dünya çapında on milyondan fazla satılan Zamanın Kısa Tarihi adlı kitapla teorik fiziği popüler bir dille geniş kitlelere sevdiren Hawking son kitabı Ceviz Kabuğundaki Evren’de, kuantum teorisinden Süpersicim Kuramı’na, bütünsel beyin algılanımından süper kütle çekimine, süpersimetriye ve görelikten zaman yolculuğuna kadar evrenin birçok merak uyandıran konularına eğilmiş, Albert Einstein’in Genel Görelik Teorisi ve Richard Feynman’ın çoklu geçmiş düşüncesini birleştirerek evreni anlamak için tek bir bütün teori üretmeyi hedeflemişti.
9757114990642
65. doğum gününde uzaya seyahat etmek istediğini söyleyen Hawking, Ocak 2017’de 75. doğum günü etkinlikleri kapsamında BBC’ye verdiği mülakatta ise dünyanın Venüs gezegenindekine benzer bir sera etkisiyle 250 dereceye kadar ısınabileceği ve gökten sülfürik asit yağabileceği uyarısında bulunmuş, benzer senaryolar nedeniyle insanlığın soyunu devam ettirmek için başka bir gezegeni kolonileştirmesinin zorunlu olduğunu savunmuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus