Türkiye’nin en eski halkla ilişkiler firmalarından biri olan Image Halkla İlişkiler kapandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

28 Mart 2018 tarihinde, Image Halkla İlişkiler ve Strateji Tanıtım Yönetim Kurulu Başkanı Canan Noyan ve avukatı tarafından tüm çalışanların katıldığı bir toplantı düzenlendi ve şirketin kapatıldığı tebliğ edildi. Bu ani kararın ardından şirket çalışanları kişisel eşyalarını topladı ve şirket kapatıldı.

Screen Shot 2018-03-29 at 15.04.16

1987 yılından beri faaliyet gösteren ve Betül Mardin’in kurucusu olduğu şirket, İmaj İletişim Grubu’nun bir üyesiydi. Türkiye’de halka ilişkilerin temellerini atan şirketin kapanma sebebi hakkında net bir açıklama yapılmazken, kararın arkasında mali sıkıntılar olduğu söyleniyor.

Ergun Gümrah: ‘’Biz bu 22 arkadaşımızı işe alırız ve bu meseleyi bitiririz’’

Image PR’ın kapatılmasından sonra İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA) Başkanı Ergun Gümrah Marketing Türkiye’ye açıklamalarda bulundu. Sektörün en eski halkla ilişkiler şirketlerinden birinin kapanmasından derin üzüntü duyduğunu belirten Gümrah, birinci önceliklerinin bu kurumda çalışan 22 emekçinin işsiz kalmaması olduğunu belirtti. İDA üyeleri olarak 22 çalışanı bir saat içerisinde işe alabilecek kapasitede olduğunu belirten Gümrah şöyle devam etti: ‘’Bütün şirketler İK kayıtlarını açtı. Mağdur olan bu arkadaşlarımız doğrudan İDA’nın İK kanalından veya İDA üyesi şirketlerin İK sayfalarından başvuru gerçekleştirebilirler. Şu anda zaten işsiz kalan arkadaşlarımızın pek çoğuyla İDA üyesi şirketler iş görüşmesine başladı. Bu konuda bir sorun bulunmuyor. Biz bu 22 arkadaşı işe alırız ve bu meseleyi bitiririz.’’

Susmuş: ‘’Kasıtlı ve kötü niyetli hata ve yanlışlardan dolayı kapandık’’

Image PR Genel Müdür Yardımcısı Evren Kaya Susmuş ise, Image Halkla İlişkiler ve Strateji Tanıtım Eski Çalışanları adına, şirketin kapatılmasıyla ilgili Facebook hesabından bir paylaşımda bulundu. 2,5 aydır ücretlerini almadan son ana kadar fedakarlıkla çalıştıklarını belirten Kaya, kapatılma sebeblerinin Yönetim Kurulu Başkanı’nın kasıtlı ve kötü niyetli hata ve yanlışlarından kaynaklandığını belirtti. Açıklamanın tamamı şöyle:

“IMAGE Halkla İlişkiler ve Strateji Tanıtım çalışanları olarak, uzun yıllar sevgimizi ve emeğimizi verdiğimiz şirketimizin kapatılması kararını öncelikle derin üzüntü ile karşıladığımızı ve son 2,5 aydır ücretlerimizi dahi almadan son ana kadar fedakarlıkla çalıştığımızı belirtmek istiyoruz.

28.03.2018 tarihinde saat 17:30 sıralarında Image Halkla İlişkiler ve Strateji Tanıtım Yönetim Kurulu Başkanı Canan Noyan ve avukatı tarafından tüm çalışanlarla toplantı yapılmış ve şirketin an itibariyle kapatıldığı şifahi olarak tebliğ edilmiştir. Yine tüm iş arkadaşlarımızın İş Hukukundan doğan haklarının ödenmeyeceği, şahsi eşyaların toplanmasının ve şirketin envanterinde bulunan eşyaların bırakılmasının gerektiği belirtilmiştir. Tüm çalışma arkadaşlarımıza yapılan bu haksız tutum üzerine tarafımızca; kişisel eşyalar toplanmış ve şirkete ait olan mallar iş yerinde bırakılmış ve akşam 18:30 itibariyle iş yerinden çıkılmıştır. Hiç hak etmediğimiz bu davranışın bizleri derinden üzdüğünü yinelemek isteriz.

Yıllardır emek verdiğimiz Image Halkla İlişkiler ve Strateji Tanıtım’ın kapatılması tamamen Yönetim Kurulu Başkanı’nın kasıtlı ve kötü niyetli hata ve yanlışlarından kaynaklanmaktadır. Şirket sözleşmeleri 2018 yılı içerisinde YK Başkanı Canan Noyan tarafından revize edilmek istenmiş, lakin her bir müşteriden sözleşme bedelinin 2-4 kat artırılması talep edilmiştir. Bir çok müşteri bu oranda olmasa dahi belli miktarda arttırımı kabul etmesine rağmen şirket yönetimi tarafından bu durum kabul edilmemiştir. Ülkemizin koşulları düşünüldüğünde sözleşme bedelinde 2-4 kat revizelerin talep ve ısrar edilmesi, müşterileri, sözleşmelerin feshine yönlendireceği açıktır. Müşterileri maksatlı olarak zorlayan bu yönetim anlayışı, kasıtlı olarak yürütülmüş ve bu anlayış neticesinde müşteriler tarafından sözleşmelerin feshine gidilmiştir.

Image Halkla İlişkiler ve Strateji Tanıtım’ın tek imza yetkisine sahip olan her iki şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Canan Noyan kasıtlı ve kötü niyetli olarak müşterileri feshe yönlendirmiş, bilerek ve isteyerek şirketin kapısına kilit vurulmasını sağlamıştır.

Biz çalışanlar olarak her iki şirketten de alacağımız olan 2, 5 aylık maaşlarımız, kıdem ve ihbar tazminatlarımız ile kullanılmayan izin bedellerimizin tahsili hususunda; gerekli tüm hukuki ve cezai yasal yollara müracaat edeceğimizi kamu oyuna bildiririz.

Dünden beri bu süreçte bize desteğini esirgemeyen sektörümüzün derneklerinin yöneticilerine, tüm meslektaşlarımıza, basın mensubu dostlarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

Image Halkla İlişkiler ve Strateji Tanıtım Eski Çalışanlar”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus