Somali, Mogadişu’daki havaalanında Birleşik Arap Emirlikleri uçağında bulunan 10 milyon dolara el koydu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Voice of America’nın haberine göre, Somali güvenlik birimleri, Pazar günü Mogadişu havalimanında, Abu Dabi’den gelen bir Birleşik Arap Emirlikleri uçağında, yüklü miktarda paraya el koyduklarını açıkladı. VOA Somali’ye konuşan iki güvenlik yetkilisi, ele geçirilen 9,6 milyon doların Somali Merkez Bankası’nda incelemeye alındığını söyledi.

BAE’nin Somali Büyükelçisi Muhammed Ahmed Othman Al Hammadi’nin parayı teslim almak için havaalanına geldiği söyleniyor. Ancak güvelik yetkileri paraya el koyarak araştırma başlattı. Al Hammadi VOA’ya yaptığı açıklamada, paranın elçilik için olmadığını söyledi ve “Para Savunma Bakanlığı için, Somalili askerlerin maaşı” dedi. Al Hammadi, hükümetin getirilen paradan haberi olduğunu savunuyor. Birleşik Arap Emirlikleri, Mogadişu’nun Puntland bölgesinde bine yakın Somalili deniz polisini eğitiyor.

Somalili yetkililer ise, getirilen paranın askerler için olmadığı iddiasında. Ordu için gereken miktarın en fazla bir milyon dolar olduğunu, bu yüksek miktardaki paranın neden getirildiğinin araştırılacağını söylüyorlar.

Somali ve BAE arasındaki ilişkiler bir süredir soğuk devam ediyor. Somali’nin BAE ve Katar arasındaki yaşanan gerginliğin ardından tarafsız bir tutum alması bu soğukluğun ana sebebi olarak görülüyor. Somali hükümeti geçtiğimiz ay BAE’nin Dubai Dünyası şirketinin, Somaliland ve Etiyopya ile Berbera Limanı için yaptığı anlaşmanın  Somali’nin toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini söylemişti.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus