Çin’in en önemli iş insanlarından birine yolsuzluktan 18 yıl hapis cezası verildi, milyar dolarlık mal varlığına el konuldu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Çin’in dev holdinglerinden Angbang Grubu’nun eski yönetim kurulu başkanı Wu Xiaohui dolandırıcılık ve zimmetine para geçirmekten 18 yıl hapis ile cezalandırıldı. 

Aynı zamanda Wu’nun 1.7 milyar dolarlık mal varlığına da el konuldu.

Resim 1 (2)
 
Angbang grubu dünyada tanınmaya, New York şehrinin ünlü oteli Waldorf Astoria’yı 2 milyar dolara satın alınca başlamıştı. Daha sonra şirket,  Strategic Hotels otel zinciri de dahil olmak üzere yurtdışında milyar dolar değerinde pek çok emlak alımı yaptı. 

Bu hızlı büyüme, yatırım ve borçlanma trendine Çin Devleti geçen Şubat ayında dur demiş ve şirkete el konulmuştu. 

Karar, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in göreve gelişiyle beraber başlattığı yolsuzlukla mücadeledenin sonuçlarından biri olarak ya da Çin’de hükümetin kontrolü dışında yurtdışına açılan ve Waldorf Astoria gibi dev alımlarla global olarak ses getiren şirket ve yöneticileri yeniden yörüngeye oturtma çabası olarak görülebilir. 

Yurtdışı yatırımları, dünyanın 2. büyük ekonomisi olan Çin’in kapitalizmin büyük oyuncularından biri olma yönündeki hamleleri. Fakt devlet borçlanma çizgisinin yükselmesinden ve ekonomik krize yol açmasından korkuluyor.
 
Çin’in eski başkanlarından Deng Şiaoping’in kızıyla evli olan Wu, son 30 senedir Çin iş dünyasının en önemli figürlerinden olsa da üzerindeki koruma kalkanı, yeni başkan Şi Cinping hükümeti ile kalkmış gözüküyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus