Sınavlarda kopyanın önüne geçmek isteyen Cezayir Hükümeti, ülkenin internete erişimini kesti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cezayir’de 20-25 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek sınav maratonu nedeniyle internete erişim ülke genelinde kesildi.

Kuzey Afrika ülkesi Cezayir’de, yaklaşık 700 bin öğrencinin katılacağı lise bitirme sınavları kapsamında alınacak tedbirler arasında sıradışı bir yöntem de var. Cezayir hükümeti, sınavlarda kopya çekilmesinin önüne geçmek amacıyla sınavların yapılacağı 20-25 Haziran tarihleri arasında ülkede internet erişiminin sınavlar süresince kesintiye uğrattı.

Cezayir Hükümeti bu kararı, ülkede 2016 yılında yapılan sınavlar sırasında yoğun bir şekilde kopya çekilmesi ve sınav sorularını çalınması nedeniyle aldı. Bu kararı istemeden aldıklarını söyleyen Eğitim Bakanı Nouria Benghabrit; sınav sezonu boyunca Facebook’un da tüm ülkede engelleneceğinin altını çizdi. Öte yandan ülkede sınav soruların basan matbaalara da sinyal bozucu cihazlar yerleştirildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre; uygulama kapsamında sadece sabit hatlara değil, mobil hatlara da erişim durduruldu. Sınavların yapıldığı saatlerde uygulanacak internet kesintisi önümüzdeki pazartesi gününe kadar devam edecek.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus