Dünyanın en büyük penguen kolonisinin nesli tükenmek üzere

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Royaume Uni, Iles de la Georgie du Sud, Plaine de Salysbury, Manchot royal (Aptenodytes patagonicus) United Kingdom, South Georgia Islands, Salysbury plains, King Penguin (Aptenodytes patagonicus). (Photo by Sylvain CORDIER/Gamma-Rapho via Getty Images)

Hint Okyanusu üzerinde Afrika ve Antarktika arasında bulunan Fransız adası Ile aux Cochons’da yaşayan dünyanın en büyük Kral Penguen ailesinin nüfusunun yüzde 88 oranında azaldığı açıklandı.

Mevcut penguen sayısını tespit etmek için araştırmacılar, yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerini ve helikopterlerden çekilen fotoğrafları bir arada inceledi ve 1980 senesinde 1 milyon olan sayılarının, 2018’de 120 bine düştüğünü tespit ettiler.

Bilim insanları, global kral penguen sayısının üçte birini oluşturan adada 30 senede yaşanan düşüş oranını “şok edici” olarak tanımladılar

Kral penguen, imparator penguen ile beraber büyük penguenler cinsinden ve imparator penguenlere yakın fizyoloji ve yaşam biçimleriyle tanınıyorlar. Antarktika’ya yakın adalarda, dev koloniler halinde yaşıyorlar.

Diğer büyük penguen adaları Crozet ve Kerguelen’de nüfuslarının sabit kalması ve hatta küçük oranlarda artması, Ile aux Cochons’da ki dev topluluğun yaşadığı değişimi daha da şaşırtıcı kılıyor.

Araştırmacılar, penguenlerin ölümüne neden olabilecek birkaç olası senaryo hazırladılar. İlk senaryo; 1970’lerde adada keşfedilen vahşi kediler ve farelerin adadaki doğal döngüyü bozmuş olabileceği. İkinci senaryo da ise kene gibi parazitler ve kuş kolerası gibi hastalıkların penguenlere, adaya sığınan kuşlardan geçmiş olabileceği düşünülüyor. Son olasılık da küresel ısınmanın yarattığı kasırgaların, penguenlerin yaşadığı Hint Denizi’ndeki su akıntılarını ısıttığı ve penguenlerin besini olan büyük balıkların göç rotalarını değiştirmiş olabileceği.

Kral penguenlerin, bu yeni bulgulardan sonra nesli tükenen türler listesine girmesi ise muhtemel.

Penguenlerin nüfusunun düşüşünde rol oynayan faktörleri belirlemek için bilim insanlarından oluşan bir keşif heyeti yola çıkmak için hazırlanıyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus