İsveç, ülkenin Twitter hesabının vatandaşlarca yönetilmesi uygulamasını sonlandırıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Christina Anderson’ın New York Times’taki haberine göre İsveç, Twitter hesabını vatandaşlarına emanet etmeyi eylül sonunda bırakıyor. 2011 yılından beri süren uygulamada, İsveç’in resmi Twitter hesabının erişimi haftalık olarak farklı kişilere veriliyordu. Yöneticiler bu hesabı kendi hesaplarıymış gibi kullanarak tweet’ler atıyordu.

İsveç’in tanıtımını yapmakla görevli devlet kurumu Swedish Institute ve turizm şirketi Visit Sweden’ın başlattığı uygulamanın amacı, İsveç’teki “açıklık ve şeffaflık”ı dünyayla paylaşmaktı.

Swedish Instute dijital departmanının başında olan Anna Rudels’e göre, Twitter hesabını yönetecekler bir komite tarafından seçiliyordu. Bu kişilerin paylaşımları toplumsal meselelerden -çevre sorunları, dil bilimi ve yemek en çok öne çıkanlar oldu- kişisel konulara kadar çeşitlilik gösteriyordu.

Hesabı yönetmenin kuralları ise basitti: İsveç kanunlarını çiğnememek, reklam yapmamak ve ulusal güvenlik sorunu yaratmamak. Yöneticilerden ayrıca düzgün bir dil kullanmaları ve ırkçı, cinsiyetçi ve homofobik ifadelerden uzak durmaları isteniyordu.

Hesabı ilk kez kullanan Jack Werner, en çok dikkat çeken yöneticilerden biri oldu. Werner, yöneticilere tanınan kullanıcı adını değiştirme hakkını kullanarak ismini “The masturbating Swede” yani “Mastürbasyon yapan İsveçli” olarak değiştirdi. Werner, hoşlandığı aktiviteleri paylaştığını belirterek, bunun doğa fotoğraflarından daha ilgi çekici olduğunu söyledi.

Bir başka dikkat çeken yönetici ise, Trump’a verdiği cevapla tanınan Max Karlsson oldu. Trump, 2017 yılında sığınmacılar ile ilgili konuşurken “Ülkemizi güvenli tutmalıyız. Almanya’da yaşananlara bakın, İsveç’te dün gece yaşananlara bakın. Böyle bir şeyin İsveç’te olması kimsenin aklına gelmezdi” dedi. Ancak bir önceki gece, İsveç’te sıra dışı bir olay ya da terör olayı yaşanmamıştı. İsveçliler günlerce Trump’ın ne demek istediğini anlamaya çalıştı. O sırada, 22 yaşındaki Max Karlsson, İsveç’in Twitter hesabından “Dün gece ülkede alışılagelmiş birçok şey oldu. Ama Trump’ın bahsettiği şeyler olmadı” notunu paylaştı ve ülkesinin güvenli bir yer olduğunu söyledi.

356 yönetici, 200 bin tweet

Eylül sonunda bitecek uygulama süresince toplam 356 yönetici, 200 binden fazla tweet attı. Çoğunlukla İngilizce olan bu tweet’ler, öğretici, kişisel, seviyeli ya da açık saçık oldu. Toplam 147 bin kişi hesabı takip etti. Hatta Finlandiya ve Ukrayna’da da benzer uygulamalara gidildi.

Ülkenin bu deneyime son verme sebebi ise, yeni fikirler geliştirmek istemeleri. Takipçilerin birçoğunun İsveç, İngiltere ve ABD’den olduğunu belirten kampanya yöneticisi, “Coğrafi sınırlamalar çok fazla. Şimdi, daha çok kişiye ulaşacak yollar geliştirmeliyiz” diyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus