Wikileaks’in Kremlin ile bağları sorgulanırken AP, kurucusu Assange’ın Rusya’dan vize istediğini ortaya çıkardı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Wikileaks ve kurucusu Julian Assange, Amerika Birleşik Devletleri’nin diplomatik sırlarını ifşa ederek dünya çapında ses getirmişti. Şimdi de Wikileaks ve Assange’ın sırları ifşa olıyor. Associated Press (AP) haber ajansının eline geçen belgelere bakılırsa, 2016’daki ABD seçimleri sırasında Rusya ile ilişkisi sorgulanmaya başlanan Assange, 2010 yılında bu ülkeden vize almaya çalışmış. Hem de Wikileaks ABD Dışişleri Bakanlığı belgelerini sızdırdıktan bir gün sonra. Avustralya vatandaşı olan Assange, vize başvurusu için “arkadaşım” dediği, Yahudi Soykırımı’nın gerçek olmadığını savunmanın Hristiyanlarla Müslümanların görevi olduğunu iddia ederek kendine isim yapmış Rus asıllı İsveçli yazar Israel Shamir’e yetki vermiş. AP’nin telefonla görüştüğü Shamir ise, 2011 yılında bir Rus radyosuna verdiği mülakatta Assange adına vize başvurusu yaptığını söylediği halde, bu kez vize alıp almadığını hatırlayamadığını iddia etmiş: “Bunun olmuş olması ihtimalini yok sayamam. Böyle konularda hafızam çok muğlak.”

Assange yanıt vermedi

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI, Hillary Clinton’ın başkanlık kampanyasını yürüten kişiye ait maillerin Rusya askeri istihbarat servisi tarafından ele geçirilerek Wikileaks’e verildiğini iddia ediyor. Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde sığınmacı olarak yaşayan ve internet erişimi yasaklanan Assange’ın temsilcileri, AP’nin vize belgesine ilişkin beyan taleplerini yanıtlamamışlar.
AP, Wikileaks’e ait bazı belgelerin daha önce de sızdırıldığını ancak kendilerinin ele geçirdiği dosyaların bugüne kadarkilerin en büyüğü olduğunu söylüyor. Üstelik doğrulukları eski Wikileaks çalışanları tarafından da teyit edilmiş.
Belgeler arasında, Assange’ın tutuklanıp cinsel taciz ve tecavüz iddialarıyla yargılanmak istendiği İsveç’e iade edilmemek için yürüttüğü kampanyanın detayları da bulunuyor. İsveç, Assange hakkındaki tutuklama celbini 2010 yılında, Wikileaks Amerikalı diplomatların yazışmalarını sızdırmadan 10 gün önce çıkarmıştı. Interpol ise bu talep doğrultusunda hazırladığı kırmızı bülteni Assange’ın vize başvurusu için mektup yazdığı tarihte (30 Kasım 2010) yayınlamıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus