Üç Alman otomotiv devine, aralarında anlaşıp rekabeti ihlal ettikleri iddiasıyla soruşturma açıldı

Dizel otomobillerin emisyonlarının manipüle edildiği iddialarıyla ilgili soruşturmayı derinleştiren Avrupa Birliği (AB) Komisyonu; Alman otomotiv devleri Volkswagen, BMW ve Daimler’i de mercek altına almaya hazırlanıyor.

AB Komisyonu salı günü, benzinli ve dizel otomobillerde gaz emisyonunu azaltan teknolojilerin geliştirilip uygulanmasını engellemek amacıyla aralarında anlaştıkları gerekçesiyle üç Alman otomotiv devi hakkında soruşturma açtı. Söz konusu üç firma aynı iddialar nedeniyle zaten uzun zamandır kamuoyunun baskısı altındaydı. Komisyonun soruşturma kararı konuyla ilgili resmi olarak ilk adımın atılması anlamına geliyor.

AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada; bu üç firmanın gaz emisyonunu azaltan yeni teknolojilerle ilgili ortak toplantılar düzenledikleri bilgisine ulaşıldığı belirtildi. Açıklamada, firmaların testlerde gaz emisyonunu düşük gösteren cihazları kullanıp manipülasyon yaptıklarına dair ellerinde henüz bir kanıt bulunmadığının da altı çizildi.

AB’nin rekabetten sorumlu yetkilisi Margrethe Vestager ise konuyla ilgili olarak “Söz konusu teknolojilerin hedefi otomobillerin çevreyi daha az kirletmesini sağlamak. Eğer iddialar ispatlanırsa, bu durum; adı geçen otomotiv firmalarının ellerinde yeterli teknoloji olmasına rağmen, tüketicilerin bu çevre dostu araçları kullanmalarını engelledikleri anlamına gelir” dedi.

Firmalar sessiz

Soruşturmada adı geçen üç firma da konu ile ilgili açıklama yapmayacaklarını ve soruşturmayı yürüten yetkililerle işbirliği halinde hareket ettiklerini belirtmekle yetindi.

Otomotiv firmaları yetkililerinin zaman zaman yeni teknolojiler üzerinde tartışmak için buluşmaları olağan görülüyor. Ancak bu buluşmaların rekabeti sınırlama amacını güdecek sonuçlar vermesi, AB’nin rekabet kurallarının ihlali sayılıyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar