İddia: İngiltere’deki sinir gazlı suikast girişiminin iki zanlısından biri Putin’in madalya taktığı istihbaratçı albay

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İngiltere’nin Salisbury kentinde eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesi olayının zanlılarından birinin Rus Askeri İstihbarat Servisi’nin (GRU) üst düzey mensuplarından Albay Anatoli Çepiga olduğu ileri sürüldü.
İngiltere, Noviçok adlı Rus yapımı yasaklı sinir gazının kullanıldığı suikast girişiminden, isimlerini Alekandr Petrov ve Ruslan Boşirov olarak açıkladığı iki Rus vatandaşını sorumlu tutmuş, iddianamede bu kişilerin GRU ile irtibatlı olduğu ileri sürülmüştü. Rusya ikilinin sıradan turistler olduğunu savunsa da ay başında Amerikan merkezli araştırmacı gazetecilik portalı Bellingcat ile Rus araştırmacı gazetecilik portalı Insider, Petrov ve Boşirov’un Rusya Savunma Bakanlığı ile bağlantısını ortaya koyan belgelere ulaşmıştı.

Rusya Federasyonu’nun Kahramanı Madalyası.

Bu iki yayın kuruluşu şimdi de Boşirov’un gerçek kimliğini tespit ettiklerini, bu kişinin 1979 doğumlu Anatoli Çepiga olduğunu duyurdu.
Buna göre Çepiga, Rus özel kuvvetleri mensubu olarak Çeçenistan’da savaşmış, 2014 yılında ise Rusya’nın en yüksek devlet ödülü olan Rusya Federasyonu’nun Kahramanı Madalyası’nı almış. Ödül Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından bizzat verildiği için, Bellingcat ve Insider, Rusya liderinin zanlıyı şahsen de tanıyor olabileceği görüşünde.

Boşirov Çeçenistan’da.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus