Trump’ın adayı yargıç Brett Kavanaugh’a üçüncü cinsel saldırı suçlaması

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD Başkanı Donald Trump’ın Yüksek Mahkeme üyeliği için aday gösterdiği yargıç Brett Kavanaugh hakkında cinsel saldırı suçlamasında bulunanların sayısı üçe yükseldi. Eski bir devlet memuru olan Julie Swetnick, Kavanaugh ve arkadaşı Mark Judge’ın Yale Üniversitesi’nde okurken genç kadınlara “toplu tecavüz” edilen partilere katıldığını ve kadınların içkilerine uyuşturucu ilaç karıştırdıklarını ileri sürdü. Swetnick suçlamasını, 2006 yılında Trump ile cinsel ilişkide bulunduğunu iddia eden porno oyuncusu Stephanie Clifford’un (Stormy Daniels) da avukatı olan Michael Avenatti aracılığıyla duyurdu.

Julie Swetnick

Kavanaugh ise öncekiler gibi bu iddiayı da yalanladı, “kendisini alacakaranlık kuşağında gibi” hissettiğini söyleyip iftira kurbanı olduğunu savundu.
Yüksek Mahkeme üyeliği için Senato’dan onay alması gereken Kavanaugh aleyhinde ilk itham, onunla aynı dönemde Yale Üniversitesi’nde okuyan Prof. Christine Balsey Ford’dan gelmiş, Ford 1982 yılındaki bir partide Kavanaugh ve arkadaşı Judge’ın cinsel saldırısına maruz kaldığını söylemişti. Ardından Deborah Ramirez adlı ikinci bir kadın da, New Yorker dergisine konuşarak Yale Üniversitesi’nin yurtlarındaki bir partide Kavanaugh’un başkalarının önünde soyunup cinsel organını yüzüne sürdüğünü anlatmıştı.

Prof. Christine Balsey Ford

Kavanaugh ve Ford bugün ayrı ayrı Senato’nun Yargı Komitesi’ne ifade verecekler. Milyonlarca Amerikalının Washington saatiyle sabah saat 8’de canlı yayınlanacak Senato oturumunu izlemesi bekleniyor.

Trump empati kuruyor

Bu arada, Kavanaugh’un Demokratların ve radikal solcuların komplosunun kurbanı olduğunu savunan, kendisi de en az 16 kadın tarafından cinsel tacizle suçlanmış Başkan Trump ise, kendisi hakkındaki iddialar nedeniyle Yüksek Mahkeme Başkanı adayı ile empati kurduğunu söyledi. Dün düzenlediği basın toplantısında Kavanaugh’a yine arka çıkan Trump, ancak bu kez Senato’da bugün yapılacak oturumdan sonra fikrinin değişebileceğini de kabul etti: “Yarın izleyeceğim, söylenenlere bakacağım. İnandırıcı olmaları muhtemel. Ben de ikna olabilirim. Dinlemeden yalancı olup olmadıklarını söyleyemem.”
Kavanaugh’un atanması durumunda Yüksek Mahkeme’de çoğunluk muhafazakârlara geçecek. Demokrat Parti, Kavanaugh’un atama sürecine ara verilip iddiaların Federal Soruşturma Bürosu FBI tarafından araştırılmasını; Trump ise 6 Kasım’daki ara seçimler öncesinde bu pozisyon için yapmış olduğu seçimin onaylanmasını istiyor.
Hem Kavanaugh hem de Başkan Trump’ın, beyanı esas almayıp Profesör Ford’un inandırıcılığını sorgulaması özellikle kadınlardan büyük tepki almış durumda. ABD eski başkanlarından Ronald Regan’ın kızı Patti Davis ile oyuncu ve televizyon sunucusu Padma Lakshmi de, yıllar önce başlarına gelen ve bugüne kadar sessiz kalmayı seçtikleri tecavüz vakalarını Ford’a destek için kamuoyuyla paylaştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus