Boğaziçi Üniversitesi’nden 30 öğrencinin yurtdışına çıkış yasağı kaldırıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Afrin operasyonu sonrası gerçekleştirdikleri eylem sebebiyle tutuklanarak yaklaşık 3 ay cezaevinde kalan 14 öğrencinin de aralarında olduğu 30 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin yargılanmasına bugün devam edildi. Öğrencilerden bazılarının yurtdışı eğitim imkanlarını değerlendirmek istemesi ve savunmalarının tamamlanmış olması sebebiyle Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin yurtdışına çıkış yasağı kaldırıldı.

Ne olmuştu?

19 Mart 2018 tarihinde üniversitede yapılan eylemde, Türkiye’nin Afrin’e düzenlediği “Zeytin Dalı Harekâtı”na tepki gösterilmişti. Okuldaki bir grup öğrenci ise Afrin harekâtını lokum dağıtarak kutlamak istemişti. Bu olayların sonucunda “lokum” dağıtılmasını protesto eden 14 Boğaziçili öğrenci tutuklanmıştı.

6 Haziran 2018’de tahliye edilen öğrencilerin bugün görülen son duruşmasına 8 yeni öğrencinin daha ifadeleri eklendi. Böylece sanık öğrenci sayısı 30’a ulaştı.

Öğrenciler verdikleri ifadelerde terör propagandası yapma suçunu reddetti. Mahkeme heyeti davayı, olayların birinci yıldönümü olan 19 Mart 2019’a erteledi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus