Boğaziçi Üniversitesi’nden 30 öğrencinin yurtdışına çıkış yasağı kaldırıldı

Afrin operasyonu sonrası gerçekleştirdikleri eylem sebebiyle tutuklanarak yaklaşık 3 ay cezaevinde kalan 14 öğrencinin de aralarında olduğu 30 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin yargılanmasına bugün devam edildi. Öğrencilerden bazılarının yurtdışı eğitim imkanlarını değerlendirmek istemesi ve savunmalarının tamamlanmış olması sebebiyle Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin yurtdışına çıkış yasağı kaldırıldı.

Ne olmuştu?

19 Mart 2018 tarihinde üniversitede yapılan eylemde, Türkiye’nin Afrin’e düzenlediği “Zeytin Dalı Harekâtı”na tepki gösterilmişti. Okuldaki bir grup öğrenci ise Afrin harekâtını lokum dağıtarak kutlamak istemişti. Bu olayların sonucunda “lokum” dağıtılmasını protesto eden 14 Boğaziçili öğrenci tutuklanmıştı.

6 Haziran 2018’de tahliye edilen öğrencilerin bugün görülen son duruşmasına 8 yeni öğrencinin daha ifadeleri eklendi. Böylece sanık öğrenci sayısı 30’a ulaştı.

Öğrenciler verdikleri ifadelerde terör propagandası yapma suçunu reddetti. Mahkeme heyeti davayı, olayların birinci yıldönümü olan 19 Mart 2019’a erteledi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar