Suriyeli Kürtler’den Avrupa ülkelerine: “Ele geçirilen IŞİD’li vatandaşlarınızı ülkelerinize geri alın”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Suriye’de çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Dış İlişkiler Komisyonu Eş Başkanı Abdulkerim Ömer, ele geçirdikleri IŞİD militanlarını yargılamayacaklarını ve bu kişilerin geldikleri ülkeler tarafından geri alınması gerektiğini söyledi.

Twitter’da yaptığı açıklamada Ömer, “Bölgemiz istikrarlı değil. IŞİD militanları ortaya çıkabilecek herhangi bir karışıklıktan faydalanıp firar edebilir. Bu militanların bazıları çok tehlikeli ve Avrupa ile uluslararası toplum için ciddi riskler oluşturabilir. Biz bu militanları kendi topraklarımızda yargılamayacağız. Tüm militanlar vatandaşı oldukları ülkeler tarafından geri alınmalı” dedi.

Ömer ayrıca, ellerinde 44 ülkeden yaklaşık 520 yabancı IŞİD savaşçısının yanı sıra, 550 kadın ve yaklaşık 1200 çocuk olduğunu söyledi.

Kurdistan24.net’in haberine göre, yakalanan birkaç IŞİD’linin firar etmesinin ardından ABD, SDG’ye mevcut hapishanelerin genişletilip, daha güvenli hale getirilmesi için 1.6 milyon dolar maddi yardımda bulundu.

ABD ordusunun bölgedeki sözcüsü Albay Thomas Veale, haziran ayında yaptığı açıklamada, ülkelerin vatandaşlarını yargılamak üzere geri alma konusunda inisiyatif almaları gerektiğini vurgulamıştı. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) yetkilisi Nedim Huri de, bu uygulamanın yaygınlaşması için, bir Avrupa ülkesinin inisiyatif alıp, emsal durum yaratması gerektiğini söyledi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus