Fransa Cumhurbaşkanı Macron: “1930’lar Avrupası ile bugün arasında çarpıcı bir benzerlik var”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ouest France’a dün verdiği demeçte, Avrupa’nın günümüzdeki siyasi koşullarıyla 1930’lu yıllar arasında şaşırtıcı bir benzerlik olduğunu ve bunu çok çarpıcı bulduğunu söyledi.

Macron “1929 ekonomik buhranı sonrası Avrupa’yı bölen ve gündelik hayatı belirleyen korkuların ve milliyetçi çıkışın metodik olarak bugün de ortaya çıktığını görüyorum” dedi. Macron ayrıca, bu duruma karşı cumhuriyetçi ve demokrat değerleri taşıyan bir direniş sergilenmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Macron bu vesileyle, bugünün Avrupa siyasal yapısının çok taraflı ve egemen olması gerektiğini ifade etti. Avrupa’nın milliyetçiler ve dış güçler tarafından bölünme riski taşıdığını belirten Macron, dış güçler derken ABD, Çin ve Rusya’yı kastettiğini sözlerine ekledi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar