Güney Kore Anayasa Mahkemesi’nden vicdani redde onay

Güney Kore Anayasa Mahkemesi, bugün verdiği bir kararda ahlaki ve dini gerekçelerin, zorunlu askerlik hizmetinin reddi için geçerli olduğuna hükmetti.

Zorunlu askerlik hizmetini yapmayı reddedenlerin 50 yıldır cezalandırıldığı Güney Kore’de, Kuzey Kore ile ilişkilerin yumuşamaya başlamasıyla birlikte Anayasa Mahkemesi dönüm noktası niteliğinde bir karar aldı. Askeri Hizmet Yasası’nın, “geçerli sebep” olmaksızın askerliği reddedenlerin 3 yıla kadar hapis cezası almasını öngördüğü 5. maddesinin anayasaya aykırı olduğuna hükmeden mahkeme, vicdani retçilerin alternatif hizmette bulunabileceğine karar verdi. Buna göre vicdani retçiler artık ceza almayacak ve askerlik yerine alternatif kamu hizmeti seçeneklerinden faydalanabilecek.

Askeri Hizmet Yasası’na muhalefet nedeniyle hâlihazırda süren 930 davanın bulunduğu Güney Kore’de, 1950 yılından bu yana çoğu Yehova Şahidi olan yaklaşık 19 bin vicdani retçi hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar