Fransa mahkemesinden Suriyeli üç üst düzey yetkili hakkında tutuklama kararı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın en yakın danışmanlarından olan istihbarat şefi Ali Mamlouk’un da aralarında bulunduğu üç isim hakkında Fransa’da tutuklama kararı verildi. Savaş suçlarına karışmakla suçlanan diğer yetkililer ise Suriye Hava Kuvvetleri istihbaratından Cemil Hasan ve Abdül Selam Mahmud. Üç yetkili hakkındaki suçlamalar arasında işkence, zorla kaybetme, insanlığa karşı suç işleme yer alıyor.
2013’te Fransız vatandaşı iki kişi Suriye’de tutuklanmış ve Mahmud’un başında olduğu istihbarat birimi tarafından alıkonulduktan sonra kaybolmuşlardı. Şam, 2018’in Ağustos ayında Mazen ve Patrick Abdelkader’in öldüklerini teyit etmişti. Paris’teki savcılar, baba oğulla ilgili soruşturmayı 2016’da başlatmıştı. Soruşturma kapsamında 2011-2013 arasında Suriye’deki hapishanelerde işlenen suçlar da araştırılıyor.
Suriye, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kuruluş belgesinin imzacısı olmadığı için, çeşitli konularda kararlar alınsa da uygulanmıyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar