Evsizler için mobil çamaşırhane uygulaması uluslararası hizmet vermeyi planlıyor

Avustralya’da evsizler için tasarlanan bir mobil çamaşırhane ve duş uygulaması, dünyanın farklı bölgelerinden gelen talepler üzerine uluslararası hizmet vermeyi planlıyor.

4 yıl önce iki Avustralyalı tarafından tasarlanan uygulama, evsizlerin çamaşırlarını yıkayabilmeleri için yıkama ve kurulama hizmeti sunuyor. Evsizler bu imkânlardan parklarda, kiliselerde ve şehir merkezlerindeki bazı bölgelerde yararlanabiliyor. Uygulamanın temel amacıysa evsiz insanlara hijyenlerini sağlayabilecekleri bir ortam sunmak.

Orange Sky isimli uygulamanın kurucularından Lucas Patchett, çamaşır yıkamanın genellikle evsizlerin ihtiyaçları söz konusu olduğunda öncelikli olmadığını, bu sebeple bu uygulamayı tasarlama planının uzun bir şüphe sürecinden geçtiğini söylüyor:

“Bu uygulamayı ilk olarak dünya çapında hayal etmiştik fakat çözmemiz gereken çok fazla pratik sorun vardı. Makineleri nasıl şarj edecek, çamaşır makinelerinin suyunu nereye boşaltacaktık? Ama yine de insanların en temel haklarından biri olan hijyene erişimi kuvvetlendireceğimize çok fazla inandık.”

Avustralya’da 100 binden fazla evsiz var ve bu kitle çok farklı ihtiyaçlara sahip. Uygulamanın yaratıcılarından Patchett’a göre Orange Sky, sunduğu ücretsiz hizmet imkânı ve her yere gidebilen kamyonetleri sayesinde toplumdaki bazı bağları da kuvvetlendiriyor. Uygulamanın sunduğu imkânlar arasında evsizlere psikolojik destekten yatak böceklerini ilaçlamaya ve temizlemeye kadar pek çok hizmet var.

Patchett, “Kimseye bir öğüt vermiyor, bir şey öğretmiyor ya da kimseyi bir şeye zorlamıyoruz. Fakat birinin kıyafetlerini yıkamak ve kurutmak yalnızca 1 saat alıyor. Bu süre zarfında insanlar da etrafta dolaşıyor. Biz yalnızca insanların toplumla daha iyi kaynaşmasını sağlayabilecek bazı pratik imkânlar yaratıyoruz” diyor.

Bugün Avustralya’da 27 adet Orange Sky çamaşırhane ve duş minibüsü var. Makineleri kullanmak için jeneratör ve güneş enerjisi kullanılıyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar