Kılıçdaroğlu: “Saray, yargıya doğrudan doğruya talimat veriyor.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Adalet insan olmanın gereğidir”

Sık sık adaletten bahsediyoruz, adalet yürüyüşü yaptık. Adalet insan olmanın gereğidir. Eğer bir haksızlığa uğradıysanız birilerinin size hakkınızı teslim etmesi lazım. Adalet mülkün, yani devletin temelidir. Adalet bütün dünyayı ayakta tutan temel kavramlardan biridir. Biz kendi ülkemizde adaleti aramak zorundayız. Adaleti dağıtacak olanların, hâkimlerin adaleti yıpratmamaları için hukukun üstünlüğüne göre karar vermeleri gerekir.”

“Yargıya doğrudan doğruya talimat veren kişi Saray’daki kişidir”

“Bir uyuşturucu baronu, daha önce gözaltına alınmış, tutuklanmıştı. Ergenekon dönemi sırasında bu baron gizli tanıktı. Sonra kumpas olduğu çıktı ortaya. Bu uyuşturucu baronu tekrar gözaltına alındı. Mahkemeye çıktı, tutuklandı. Ama bir süre sonra serbest bırakıldı. Niye serbest bırakıldı? İktidar partisinden eski milletvekili defalarca beni aradı, baskı yaptı diyor tahliye eden hâkim. Bu mudur adalet? Bir daha soruyorum: Bu mudur adalet? Bu adaleti yaratan kişi, şimdi Saray’da oturan kişidir. Yargıya doğrudan doğruya talimat veren kişi Saray’daki kişidir.”

“Berkin Elvan’ın cenazesine katıldığı için bir genç cezaevinde”

“Eren Erdem olayında da gizli tanık var. Gizli tanık şunu diyor Erdem’e: ‘Beni gizli tanık olarak buldular, senin aleyhinde konuşursam benim vergi borçlarımı kapatacaklar.’ Bu baskıyı yapan savcıysa, o savcının derhal görevden alınması lazım. Sonra bu gizli tanık gelip diyor ki, ifade vermem istendi. Psikolojim bozuktu diyor. 7 Ocak’a kadar Eren Erdem bekleyecek. Adalete olan güven azalıyor.

Berkin Elvan’ın cenazesine katıldığı için bir genç cezaevinde: Berkay Ustabaş. Niçin? FETÖ borsasına verecek parası yok. İçeride dayısı yok. Arkasında Merkel, Trump yok. Doları yok. Sîsê Bingöl’ün ‘cezaevinde kalamaz’ raporu var ama içeride. Niçin doları, parası, dayısı yok! Bunlar adalet dediğimiz kavramı yıpratan olaylardır. Faiz yükselsin diyen Batı’nın egemen güçleriydi. Yükselmesin diyen Erdoğan’dı. Ne oldu? Yükseldi. Tam 3 kat. Türkiye’yi Batı’nın egemen güçleri mi yönetiyor? Saray’da oturan zat mı?”

“Katiller uçaklarla geldi”

“Adamlar program yaptılar. Katiller uçaklarla geldi, otellere yerleştiler. cinayeti işlediler. Ellerini, kollarını sallayarak ülkelerine döndüler. Katillerin gitmesine niçin izin verildi? Hangi gerekçe ile gittiler? Papaz nasıl gittiyse, katiller de öyle gitti. Katiller de gitti, hiç değilse papaz katil değildi. Adamlar ellerini kollarını sallayarak VIP’ten gitti. Bana bu ülkede adalet var diyeceksin ondan sonra…”

“Erdoğan katilleri Suudi kralının isteği üzerine serbest bıraktı”

“Uluslararası hukukun bize verdiği hakkı bir iktidar neden kullanmaz? Konsolosluğun etrafı sarılır, konsolos gözaltına alınırdı. Dünyada ve geçmişte örnekleri var. Böyle dünya lideri mi olur? Allah konuşturuyor, ‘Biz elimizdeki bilgi ve belgelerin kopyalarını Suudilere verdik’ diyor. Suudi Arabistan’dan bir siyasi yetkili talimat vermese, 15 kamu çalışanı buraya mı gelir? Bu talimatı kim verdi; ben de, sen de biliyorsun. ‘Elimizde bilgi ve belgeler var’ diyor. Cumhurbaşkanlığı görevini neden devre dışı tuttun? Neden bu cinayet için Türkiye seçildi? Niye Türkiye? Hangi gerekçe ile Türkiye? ‘Sen, burada gazeteciyi öldür, biz seni buraya sağ salim geri getiririz’ dediler. Neden Erdoğan, katilleri Suudi kralının isteği üzerine serbest bıraktı. Katillerin ellerini kollarını sağlayarak çıkmasına göz yumanlar cinayetin ortağıdır.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar