Interpol Başkanlığı’na Güney Koreli Kim Jong Yang seçildi

Polis teşkilatları arasında uluslararası işbirliğini sağlamak amacıyla 1923’te kurulan, 190 üye ülkesiyle Birleşmiş Milletler’den sonra dünyanın ikinci büyük uluslararası örgütü olan Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı’nın (Interpol’ün) yeni dönem başkanı Güney Kore’den. Interpol, Twitter hesabından teşkilatın yeni başkanının Güney Koreli Kim Jong Yang olduğunu duyurdu.

Interpol’ün bir önceki başkanı Meng Hongwei Çin’dendi. Hongwei’nin eylül ayında Çin’de kaybolduğu haberleri yapılmıştı. Sürecin devamında Interpol eski Başkanı’nın Çin’de rüşvet suçlamasıyla tutuklanması ve sonrasında istifa etmesiyle Interpol’e yeni başkan seçilmesi ihtiyacı doğdu.

Başkanlık seçimi Interpol Genel Kurulu’nun Dubai’deki toplantısında yapıldı. Rusya’nın adayıyla yarışan Güney Koreli başkan adayına Interpol’ün 94 üye ülkesi lehte oy verdi. Kim Jong Yang, 2020’ye kadar Interpol Başkanı olarak görev yapacak.

Rusya’nın adayına karşı topyekûn seferberlik

Kim Jong Yang’ın rakibi hâlihazırda Interpol Başkan Yardımcılığı görevini yürüten, eski general Aleksandr Prokopçuk idi. ABD, İngiltere ve Avrupa ülkeleri yeni başkanın Rusya’dan seçilmesine karşıydı. Özellikle Ukrayna, seçimi Rusya’nın kazanması durumunda Interpol üyeliğini askıya alacağını duyurmuştu. The Guardian’da yapılan haberde belirtildiği üzere, Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, seçim sırasında Twitter üzerinden “Rusya’nın adayı reddedilecek. Bu savaş kazanıldı” dedi.

Zehirlenerek öldürülen muhalif isim Alexander Litvinenko’nun eşi Marina Litvinenko ise, salı günü BBC akşam haberlerine yaptığı açıklamada, Interpol’ün başına Rusya’nın adayının seçilmesi ihtimalinden duyduğu endişeyi şöyle dile getirmişti: “Rus adayın kazanması kırmızı bülten sisteminin suistimal edilmesiyle sonuçlanacaktır. Burada, Birleşik Krallık’ta siyasi iltica talebinde bulunanlar kendilerini güvende hissetmeyecek.”

ABD ve diğer ülkelerin Rusya’dan bir başkan seçilmesini istememelerinin sebebinin, Interpol başkanının görevinden gelen yetkileri suistimal edebileceği endişesi, başka bir ifadeyle Rusya’nın Interpol’ün “kırmızı bülten” sistemini politik rakiplerine karşı kullanabileceği düşüncesi olduğu belirtiliyor. Bu yüzden “Beyaz Saray’ın ve onun Avrupalı partnerlerinin” Prokopçuk’a karşı lobi yaptıkları bilgisine yer verilen haberde ayrıca, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun salı günü yaptığı açıklamada ağırlığını Kim Jong Yang’dan yana koyduğu hatırlatıldı.

Yang: “Kamu güvenliğine eşi görülmemiş bir meydan okuma var”

Kim Jong Yang, Interpol Başkanı seçildikten sonra yaptığı açıklamada, dünyanın kamu güvenliğine yönelik meydan okumaları temsil eden eşi görülmemiş değişiklikler içinde bulunduğunu belirtti ve “Bunların üstesinden gelmek için, açık bir vizyona ihtiyacımız var: Bizim geleceğe doğru bir köprü inşa etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar