İspanya ve Küba liderleri 32 yıl sonra ilk kez buluştu

32 yıl sonra ilk defa bir İspanyol Başbakanı, Küba’yı ziyaret etti. El Pais’in haberine göre ilişkileri normalleştirmek amacıyla gerçekleştirilen ziyaret kapsamında Başbakan Pedro Sánchez, Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel ile, Donald Trump yönetimince ambargo listesine alınan Iberostar şirketine ait Gran Packard otelinde bir iş forumuna katıldı. Sánchez’in ziyareti, ABD’nin artan baskıları, Venezüela’daki kriz ve Brezilya’da İşçi Partisi iktidarının düşmesinden sonra ada ülkesinin daha da izole olduğu bir dönemde gerçekleşti.

İspanya Başbakanlık Sarayı La Moncloa’dan konuşan kaynaklar, Sánchez’in Kübalı muhalifler ile görüşmeyeceğini açıklamıştı. 2015’ten beri Küba’yı ziyaret eden Fransa, İtalya, Portekiz, İrlanda ve Avusturyalı yetkililer de muhaliflerle görüşmemişlerdi.

İki lider dün imzaladıkları bir memorandumda, insan hakları dahil olmak üzere siyasi konularda düzenli işbirliğinde bulunmaya karar verdi. İspanyol kaynaklara göre, iki hükümetin yetkilileri yılda en az bir defa buluşacak.

İspanya böylece Havana yönetimiyle ikili işbirliği kararı alan ilk Avrupa Birliği ülkesi oldu. AB ise geçen yıl Küba ile imzaladığı işbirliği anlaşmasında insan hakları, sürdürülebilir kalkınma ve ABD ambargosuna karşı yakınlaşma gibi siyasi konularda işbirliği kararı almıştı.

Ziyaretin ekonomik bir karakteri olsa da maddi konuları siyasetten ayrı düşünmek imkânsız. Fakat İspanyol kaynaklar, Sánchez’in Díaz-Canel’den siyasi tutukluların serbest bırakılmasını isteyip istemeyeceği hakkında bir açıklama yapmazken, ziyaretin asıl amacının verimlilik olduğunu söyledi. Sánchez ve Díaz-Canel arasındaki görüşmelerde Küba’ya yapılması planlanan İspanyol yatırımları da konuşuldu. Sánchez uçağında, 24 iş insanına koltuk ayırdı ve iki hükümetin ticaret bakanlarınca düzenlenen İspanya-Küba İş Forumu’na 200 iş insanı katıldı.

Venezüela’yı da görüştüler

Ekonomik ilişkiler ve siyasi reformlar dışında Sánchez ve Díaz-Canel, Venezüela, Nikaragua ve Kolombiya’daki siyasi durumu ele aldı. Küba yönetiminin ilk iki ülkeyle sıkı ilişkileri bulunurken Havana, Kolombiya’da da FARC ve hükümet arasında arabuluculuk yapmıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar