Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Başkanı Aziz Koçal: “Poşet için belirlenen taban fiyat makul değil, marketler bu konuda kâr amacı gütmemeli”

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetler satış noktalarında tüketiciye ücret karşılığı verilecek. Taban ücret 25 kuruş olarak belirlenirken bu fiyat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulan komisyon tarafından her yıl güncellenebilecek. Poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına ise kapalı satış alanının her metrekaresi başına 10 TL para cezası verilecek. Peki bu durum tüketiciyi nasıl etkileyecek, taban ücret makul seviyede mi? Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) ve Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal’a sorduk:

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar