Macron’un ulusa seslenişi ne sağı ne solu memnun etti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

17 Kasım’dan bu yana Sarı Yelekliler’in eylemlerine sahne olan Fransa’da, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dün ulusa seslendi.
Macron konuşmasında, yaklaşık 1200 euro olan asgari ücretin 2019 itibarıyla 100 euro artacağını, yıl sonunda çalışanlara prim verileceğini ve ayda 2000 eurodan az alan geliri olan emeklilerin sosyal kesintilerden muaf olacağını taahhüt etti; bu alt sınır şimdiye kadar 1280 euroydu. 

Öte yandan Le Monde’un aktardığına göre, söz konusu primin Nisan 2019’da 30 euro, 2020 itibarıyla ise 20 euro daha artacağı zaten öngörülüyordu. Macron ayrıca fazla mesai ücretlerinin vergilendirilmeyeceğini söyledi. Bu düzenleme ise Nicolas Sarkozy tarafından uygulanmaya başlamış, daha sonra François Hollande tarafından kaldırılmıştı.

Öte yandan Macron, Sarı Yelekliler’in öncelikli taleplerinden olan ve özellikle varlıklı kesimi etkileyen dayanışma vergisinin (ISF) geri getirilmeyeceğini belirtti. 

Le Monde’a göre, Macron’un konuşması, belli bir kesim açısından “iyi niyet göstergesi” olarak okunsa da, Sarı Yeleklilerin büyük çoğunluğu nezdinde hayal kırıklığı yarattı.  

Gazetenin konuştuğu 46 yaşındaki Lionel’e göre “Bu okyanusta bir damla. Çok sevgili cumhurbaşkanımız hiçbir şeyi sorgulamaksızın, kabul edilemez şiddetten ve sorumsuz siyasetçilerden bahsediyor. Cumhuriyet’te yeniden düzen hakim olmalıymış, iyi de ne pahasına? (Görünen o ki) savaş yaraları almaya devam edeceğiz zira hoşnutsuzluğumuzu göstereceğiz!”

Paris’teki tüm gösterilere katılmış olan postane çalışanı Nadine’e göre ise, “Ya küçük Manu (Macron) gerçek hayatın ne olduğunu öğrenecek ya da zaman bunu ona öğretecek (…) Sonuç olarak 5. perde için Champs Elyssee’de görüşürüz!” 

Aşırı sağ Ulusal Birlik’in başkanı Marine Le Pen ise Twitter hesabından ” Bu model, vahşi küreselleşmenin, haksız rekabetin serbest ticaretin ve tüm sosyo kültürel sonuçlarınyla birlikte kitlesel göçlerin dayattığı modeldir. Özetle, Macron, daha iyi bir sıçrama için geri çekil!” diye yazdı.Le Pen’in yardımcısı Steeve Briois ise “Anlaşılıyor ki, orta sınıf ve işsizler, başka bir deyişle Fransa’nın büyük bir kısmı Macron’un konuşmasında atlanmış” yorumunda bulundu.

Boyun Eğmeyen Fransa’nın (LFI) Başkanı Jean-Luc Melenchon da, konuşmasında yine “Zenginlerin başkanı” olarak hitap ettiği Macron’u çağı ıskalamakla suçladı ve yaptığı konuşmada geleck cumartesi gösterilere devam edecek olanlara desteğini sundu. Partinin vekillerinden Clementine Autain de kaleme aldığı yazılı demeçte iktidarın değişmediğini savundu ve, “asgari ücret vergilere bağlı olarak artacak, dayanışma vergisi geri gelmiyor, çevreye dair tek kelime yok” diye yazdı. 

Sosyalist Parti lideri Olivier Faure France 2 televizyonuna konuşarak “uçurum kapanmadı” dedi ve Twitter’dan “Sarkozy’nin yeni dünya düzeni bu. Fazla mesai saatlerinin vergilendirilmemesinin faturası işsizlere, emeklilere ve bu işte hiçbir dahli olmayanlara çıkarılacak!” diye paylaşımda bulundu. Komünist Parti lideri Fabien Roussel de Twitter’dan “Asgari ücretlerin artışı bize fatura edilecek! Emeklilere, gelir düzeyi düşük kesime ve kamu hizmetleri sektörüne tek kuruş yok!” yazdı.

Fransa’nın en büyük işçi sendikaları konfederasyonu CGT’nin başkanı Philippe Martinez ise Macron’un “halkın öfkesini anlayamadığını ya da anlamak istemediğini” savundu ve konuşmasında emekliler, gelir düzeyi düşük kesim ve gençler adına hiçbir olumlu gelişmenin olmadığını söyledi.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus