Hakuna Matata: Şirketler, deyimleri ticari marka haline getirebilir mi?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Afrika kökenli “Hakuna Matata” deyimini ticari marka haline getiren Disney film şirketi, internet üzerinden yürütülen bir kampanyada “sömürgecilik ve fikri mülkiyet hırsızlığı” ile suçlanıyor.

Svahili dilinde yaygın olan “Hakuna Matata” deyimi “kaygı yok” anlamına geliyor. Walt Disney Pictures yapımı bir animasyon filmi olan “Aslan Kral”ın orijinal versiyonunun 1994 yılında piyasaya sürülmesinden sonra bu deyim Batı’da popüler olmuştu.

New York Times’in haberine göre, kültürel miras konusunda öfkelenen on binlerce kişi, şirkete bu deyimi ticari markası olarak kullanmaması için çağrıda bulundu ve change.org’daki dilekçeyi imzaladı. Dilekçenin açıklamasında, “Bu ‘Hakuna Matata’ deyimi Disney’in yarattığı bir ifade değil. Markanın yaptığı sadece entelektüel ya da yaratıcı mülkiyete yönelik bir ihlal değil, Svahili halkına ve Afrika’ya yapılan bir saldırıdır” vurgusu yapılıyor.

Popüler kelime öbekleri marka tescili olabilir

Ticari marka uzmanları ise, bu girişimin şirketin bu ifadeye sahip olduğu ya da bu ifadenin yasaklanacağı anlamına gelmediğini belirtti. Bireylerin bu ifadeyi kullanmasını asla engellenmeyeceğini söyleyen uzmanlar, uzun yıllardır, ‘Yahoo!’, ‘Vaya con Dios’ , ‘Merry Christmas’ gibi popüler kelimeler ve kelime öbeklerinin tescilli ticari marka olduğunu hatırlattı.

Bazı uzmanlar ise tersini düşünüyor. Apple markasının da bir meyvenin üzerinde bir ticari markaya sahip olduğunu belirten uzmanlar, Apple’ın diğer şirketlerin “elma” sözcüğünü veya görüntüsünü kullanmasını sınırlama kabiliyeti olduğunu söylüyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus