Fotoğrafçı Li Cenşeng’in Çin’deki tarih unutkanlığıyla mücadelesi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

New York Times’ın haberinden alıntıdır.

Fotoğrafçı Li Cenşeng, Çin’deki yurttaşlarına, -Komünist Parti’nin son yıllarda iyice üstünü örtmeye çalıştığı- modern Çin tarihinin en çalkantılı dönemlerinden birini hatırlatmayı amaçlıyor: “Tüm dünya biliyor Kültür Devrimi’nde ne olduğunu. Bir tek Çin bilmiyor.”

78 yaşındaki Li’nin çektiği fotoğraflardan oluşan “Red-Color News Soldier” adlı kitap, tarihi kişisel anılarla harmanlayarak on yıl süren ve öğrenciyi öğretmene, oğlu babaya, arkadaşı arkadaşa düşman eden Kültür Devrimi’ni çarpıcı fotoğraflarla okuyucuya sunuyor.


5 yaşındaki bir kız çocuğu, 1968’de Kızıl Muhafızların arasında “sadakat dansı” ederken.

Mao Zedong’un çağrısıyla başlayan Kültür Devrimi, başta parti bürokrasisini hedef alan bir siyasi kampanya iken, zamanla tüm ülkeyi altüst eden bir harekete dönüştü. Kızıl Muhafızlar olarak bilinen militan gençlik grupları birbirlerine ve “sınıf düşmanları” olarak gördükleri entelektüellere ve memurlara karşı savaştı. On milyonlarca insanın etkilendiği kampanyada, bazı tahminlere göre 1,5 milyon kadar insan hayatını kaybetti. Bunların pek çoğu intihara zorlanmıştı.

İki pilot “Küçük Kırmızı Kitap” okurken.

Kitabın yeni baskısıyla Li, Devlet Başkanı Şi Cinping’in Çin Komünist Partisi’nin travmatik geçmişine yönelik eleştirileri susturduğu ve parti muhaliflerine karşı geniş önlemler aldığı böyle bir dönemde, Mao’nun aşırılıklarından paçasını kurtarıp resmi tarih anlatısına meydan okuyan sayılı Çinlinin arasına katıldı.

İnsanlar Songhua nehrinde Mao pankartlarıyla yüzerken.

Çin’de Kültür Devrimi gittikçe büyüyen bir tabu haline gelmiş ve yetkililer ısrarla Li’nin fotoğrafları yayınlama girişimlerini engellemiş. Yeni yayınlanan kitap da zaten sadece Hong Kong sınırları içinde dağıtıma girmiş. “Kitapları teker teker anakaraya [Çin’in geri kalanı kast ediliyor] sokacaklarını” söyleyen Li, çalışmasının temel amacının benzer bir olayın tekrar yaşanmasını engellemek olduğunu ekliyor.

Kültür Devrimi sırasında bir isyancı olan Wang Şouşin infaz edilirken, 1980.

Li bazılarının kendisini, “ülkesinin kirli çamaşırlarını insanların önünde yıkamakla” suçladığını söylüyor: “Ama Almanya Nazi geçmişiyle yüzleşti, Amerika hâlâ kölelik tarihini konuşuyor, neden biz Çinliler kendi tarihimizi konuşamıyoruz?”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus