Vietnam yönetimi, hükümeti eleştiren içeriklerin internete konulmasını yasakladı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Vietnam’da yeni çıkarılan bir sibergüvenlik yasasıyla, internet üzerinden hükümeti eleştirmenin yasaklanması ve internet sağlayıcılarına istenildiği durumlarda kullanıcı verilerini devlete iletme zorunluluğu getirilmesi, Hanoi hükümetine getirilen “totaliterlik” eleştirilerini artırdı.

Guardian’ın haberine göre; Çin Halk Cumhuriyeti’nin internet yasalarını andıran yeni yasa, 1 Ocak’ta yürürlüğe girdi. Yasayla, yönetimdeki komünist hükümetçe “zehirli” olarak adlandırılan içerik ve yorumların, internet sağlayıcılar tarafından kaldırılması öngörülüyor. Vietnam Kamu Güvenliği Bakanlığı, yasayla “düşmanca güçler” ile baş edilmesinin amaçlandığını belirtse de, insan hakları grupları yasayı ülkedeki ifade özgürlüğüne vurulmuş yeni bir darbe olarak görüyor.

Vietnam yönetimi, özellikle 2016’dan bu yana çok sayıda muhalifi cezaevine göndererek hükümete eleştiride bulunulmasının önünü kesmeye çalışıyor. Vietnam’da, yönetimce “hükümet karşıtı” ya da “devlet karşıtı” olarak görülen bilgi veya haberleri yaymak yasa dışı sayılıyor. Geçtiğimiz hafta ülkedeki Gazeteciler Derneği, muhabirleri ve gazetecileri devlet karşıtı sayılan bilgileri internet üzerinden yaymaktan men eden bir genelge yayınlarken, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nden Daniel Bastard, yeni genelgeyi “bilgi üzerinde totaliteryen bir kontrol modeli” olarak adlandırdı.

Öte yandan Vietnam hükümeti, Facebook ve Google’ı ülkede bir ofis açmak ve yeni yasanın öngördüğü hükümlere uymak için zorluyor. Hükümet, Google’ın bir ofis açmayı kabul ettiğini açıklarken, Google’dan konuyla ilgili resmi bir doğrulama gelmedi. Facebook ise kullanıcı bilgilerini hükümete vermeyi reddettiğini açıkladı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus