Macron, “Fransızlara Mektubu”nu yayınladı: Yeni bir toplumsal sözleşme için “Büyük Ulusal Müzakere” kuruluyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 13 Ocak 2019 günü Fransız halkına hitap ettiği bir açık mektup yayınladı. Macron mektubunda, yeni bir “Ulusal Sözleşme” yapmak üzere “Büyük Ulusal Müzakere”yi başlatacağını ve 15 Mart 2019’a kadar toplumun her kesiminin, her konudaki görüş ve önerileriyle burada rol alacağını duyurdu. “Hiçbir konunun tartışmak için yasak olmadığını” ifade eden Macron, V. Fransız Cumhuriyeti tarihinde ilk kez düzenlenecek bu siyasî etkinliğin “ne referandum ne de seçim” olacağının altını çizdi. Macron, tartışılacak konuları “vergilendirme ve kamu harcamaları, devlet teşkilatı ve kamu hizmetleri, ekolojik dönüşüm, demokrasi ve yurttaşlık” olmak üzere dört başlık altında topladı.

17 Kasım 2018’den beri Fransa’yı sarsan “Sarı Yelekliler Hareketi”, ülkede yeni bir siyasî tartışmaya ve yapılanmaya öncülük etti. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 10 Aralık 2018 tarihindeki Ulusa Sesleniş konuşmasında ilk defa işaret ettiği “Büyük Ulusal Müzakere”yi dün resmen ilan etti. 13 Ocak 2019’da yayınladığı “Fransızlara Mektubu”nda Macron, Müzakere’nin yapısını ve başlıklarını belirlerken, “her konunun tartışılmaya açık olduğunu” belirtti. Ancak iktidara gelmesini sağlayan “eğilimlere sadık kalacağının” altını çizdi.

Uzun mektubuna Fransız ulusuna seslenerek başlayan ve ulusa güvenini vurgulayarak bitiren Macron, Müzakere’de masaya yatırılmak üzere dört ana başlık belirledi. 12 Ocak 2019’daki eylemlerde 80 bin Sarı Yeleklinin sokaklara indiği Fransa’yı ilgilendiren bu dört başlık şöyle: Ekolojik dönüşüm, vergiler, devlet reformu, demokrasi ve yurttaşlık.

“Öfkeyi çözüme dönüştürmek istiyorum”

Mektubunda “Özgürlük, eşitlik, kardeşlik” temasının altını çizerek söze başlayan Cumhurbaşkanı, ulusal dayanışmanın Fransız siyaseti için önemini belirtti. Macron, Sarı Yeleklilerin milletvekilleri ve gazetecilere uyguladığı şiddeti kınarken, polis şiddetine değinmedi. Mektubunun devamında “Benim için hiçbir yasaklı sorun yok. Her mesele üzerinde hemfikir olmayacağız ki bu normal, demokrasi böyledir. Fakat en azından; konuşmaktan, fikir alışverişinden, münazaradan korkmayan bir halk olduğumuzu göstereceğiz” diyen Macron, müzakerelerin çerçevesini belirledi.

Macron, Fransız halkının belirleyeceği çözümleri üstleneceğinin teminatını verdi: “Önerilerimiz, ulus için yeni bir sözleşme inşa etmemizi, hükûmet ve parlamentonun eylemlerini şekillendirmemizi sağlayacak. Ayrıca Fransa’nın Avrupa’da ve dünyadaki yerini belirleyecek. Sizinle birlikte, böylece, öfkeyi çözüme dönüştürmek istiyorum. Müzakere’nin bitişini takip eden ayda bunları gerçekleştireceğimizin teminatını veriyorum.”

Fransa’da Sarı Yelekliler Hareketi, 17 Kasım 2018’den beri sokakta.

Tartışma başlıkları

Macron, Müzakere’de tartışılmak üzere önerdiği konu ve soruları dört temada topladı.

Vergilendirme konusunda; “daha etkin ve daha adil bir vergi sistemi nasıl kurulur” ve “sizin gözünüzde hangi vergiler birincil öneme sahip” sorularını soran Cumhurbaşkanı, Sarı Yeleklilerin karşı çıktığı vergi politikalarında geri adım atabileceğini ifade etti. “Gereksiz ve pahalı” olduğu düşünülen kamu hizmetlerini sorgulayan Macron, eleştirilerin yöneldiği eğitim ve sağlık gibi konulara öncelik verileceğini belirtti.

Devlet reformu hususunda; bürokrasiyi küçültme ve yerinden yönetime daha fazla ağırlık verme gibi konuları masaya yatıran Macron, yurttaşlara kendi yerel yönetimlerinde ve merkezî hükûmette ne gibi adımlar atılmasını isteyeceklerini sordu. Laiklik ilkesini ve ülkedeki en yaygın ikinci din olan İslam’ı da masaya yatırdı.

Ekoloji ve çevre için; ekolojik dönüşümün nasıl finanse edilebileceği, ısınma ve ikamet için ne gibi ekolojik çözümler üretilebileceği, çevresel dönüşüm için halkın ne gibi adımlar atabileceği, Fransız çiftçisinin Avrupa ve uluslararası standartlar yüzünden nasıl cezalandırılmayacağı Cumhurbaşkanı’nın soruları arasındaydı.

Yurttaşlık konusunda Macron; doğrudan yönetim ve referandumların ne gibi sıklıkla olabileceği konusunda halkın fikir beyan etmesini istedi. Macron ayrıca, göçmenlik ve iltica konularında şu soruları yöneltti: Ulusumuza entegrasyonu iyileştirmek için neler önerirsiniz? Parlamentomuzun yıllık göçmen kotası koymasını ister misiniz? Bu sorunla mücadele için başka neler tavsiye edersiniz?

Farklı siyasî partilerin temsilcileri, Cumhurbaşkanı’nın mektubunun yetersiz kalacağını ve çerçevesini kendisinin çizdiği “Fransız ulusu” içinde kimlerin yer alacağının yine Macron’un arzularına göre belirleneceğini söyleyerek eleştirilerini yöneltti. Sarı Yeleklilerin temsilcileri henüz önemli bir tepki koymazken, Başbakan Edouard Philippe “Hazır olacağız, bu Müzakere’ye inanıyoruz” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus