Buzullar eriyor: Su kaynakları ve tarımsal ürünler nasıl etkilenecek?

The New York Times’ın haberine göre, Asya bölgesindeki Tuyuksu buzulu eriyor. Tuyuksu’nun erimesinin sebebi ise küresel ısınma. Bu yüzden buzul her yıl önemli bir kütlesini yitiriyor. Eriyen buzullar gelecekte daha az su ve daha az tarımsal ürün demek. Haberin özetini paylaşıyoruz:

İngiltere’nin Reading Üniversitesi’nden buzul bilimci Maria Shahgedanova yıllardır Tuyuksu’ya gelip, burayı kontrol ediyor. Tuyuksu buzulundaki değişimleri izlemek iklim değişikliği meselesini de buzul bilimcinin önüne koyuyor. Shahgedanova özellikle yaz aylarında buzulun erime zamanlarında buraya geliyor ve inceleme yapıyor. Yazın buzulun erimesine aylar kala buzun eskiye oranla üç kat daha ince olduğu görülüyor.

Buzullar karların yüz yıllarca birikmesi sonucunda oluşan coğrafi yapılar. Durgun konumda olmayan buzullar yazları erir ve kışları birikim gösterir. Fakat son yıllarda Tuyuksu’daki kar erimesi kar birikimini aşmış durumda. Bilimsel çalışmalara göre Tuyuksu, hem inceliyor hem de kısalıyor. Buzul 60 yıl içinde yarım milden fazla bir bölümünü kaybetti.

Buzul erimesi küresel bir eğilim

Ancak Tuyuksu’da olan küresel bir eğilim. Dünya üzerindeki yaklaşık 150 bin buzul 200.000 millik bir yüzeyi kaplıyor. Bunların bir kısmı yok oldu. Büyük bir kısmı ise giderek küçülüyor. Küresel ısınmaya sebep olan sera gazı etkileri şu an azaltılsa bile, buzulların erimesi daha yıllarca sürecek.

Tüm bunlar deniz seviyelerinin yükselmesine, sel baskınlarına ve doğal felaketlere neden oluyor. Ancak Tuyuksu etrafında yaşayanlar için bu, daha az su ve daha az tarımsal ürün anlamına geliyor. Burada eriyen buzulların oluşturduğu kaynaklar bir araya geliyor ve Küçük Almaty nehrini oluşturuyor. Nehir içme suyu olarak ve tarımsal ürünleri sulamak için kullanılıyor.

Shahgedanova, önümüzdeki yıl içinde buzulların daha fazla erimesiyle birtakım sorunlar oluşacağını belirtiyor. Çalışmayı yürüten bilim insanlarına göre, Küçük Almaty’deki akıntı buzulların yetersizliğinden ötürü azalacak. Uzmanlar Kazakistan bölgesindeki buzullardan gelen akımların bir noktada düşüş göstereceğini hesaplıyor. Böylece hem içme suyu hem de tarımsal sulamada kullanılan su azalacak ve tarımsal ürünlerin miktarında düşüş meydana gelecek.

Uzmanlar bölgede daha fazla çalışma yapılması, özellikle eskiyen sulama sistemlerinin yenilenmesi ve modernize edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar